Ukupno: 319384

Uzvratni posjet Zakladnoj školi sv. Augustina
Autor: S. Mandica Starčević, 16. 3. 2015.

Prema dogovoru s predstavnicima Zakladne škole sv. Augustina iz Považske Bystrice u Slovačkoj  čiji su predstavnici učenika i učitelja bili gosti naše škole u rujnu prošle godine, prošlog smo im tjedna uzvratili posjet. U ime naše škole išla je u Slovačku 11.-13. ožujka  2015. delegacija u sastavu: don Božo Škember – ravnatelj KŠC, Ivana Bakotić – pedagoginja, Antonija Mamužić –učiteljica i s. Mandica Starčević- ravnateljica KOŠ-a.

Domaćini su nam pripremili bogat program tijekom našeg kratkog boravka, stoga smo brzo zaboravili umor od dalekog putovanja.  Posjetili smo njihovu školu, upoznali novu ravnateljicu gđu Evu Iliašovu  i njezine suradnike. Obišli smo razredne odjele, upoznali njihov način rada, vrednovanja učenika…. odgojno djelovanje škole i svih djelatnika. Otkrivali sličnosti i razlike u školskom sustavu naših zemalja i škola. Prepoznali smo učenike i učitelje koji su bili u Hrvatskoj, slušali kako nam učenici pjevaju i recitiraju… zaista se prijateljska atmosfera osjetila na svakom koraku. Osobito što su nam i jezici slični i lako se međusobno razumiju. Da, naučili smo pokoju slovačku riječ. Dogovorili smo i termin u kojem će predstavnici naših učenika pohoditi Slovačku i prijateljsku školu. Poslijepodne je bilo rezervirano za upoznavanje posebnosti grada i okolice. Navečer smo sudjelovali na euharistijskom slavlju u župnoj crkvi gdje nas je župnik vlč. Pavol Mazúch posebno pozdravio, a nakon sv. Mise su nam pristupile pojedine župljanke s ponosom govoreći kako su bile u Šibeniku i u našoj katedrali. Trećeg dana prijepodne kratko smo obišli Biblijsku olimpijadu koja se održavala u zakladnoj školi sv. Augustina te smo nakon toga imali prijem u Žilini kod biskupa Mons. doc. ThDr. Tomáša Galisa. U razgovoru s njim predstavili smo našu biskupiju i djelovanje naše škole, a i upoznali posebnosti i probleme koji su njihova svakodnevnica. Posebna zahvala nasoj prevoditeljici i briznoj domacici Marii S. koja je majcinskom brigom bdjela nad svim detaljima naseg gostovanja.

Zaključili smo kako velika kilometarska udaljenost nije zapreka za razvijanje suradnje između naše dvije škole, već prilika za bolje upoznavanje posebnosti dva dijela Europe. Povijest i sadašnjost su nam međusobno slične, a imamo priliku zajedno graditi mrežu prijateljstva za budućnost.

s. Mandica Starčević