Ukupno: 319469

Učenici prvih razreda na terenskoj nastavi u NP Krka i Skradinu
Autor: S. Mandica Starčević, 21. 5. 2015.

Učenje, igra, smijeh i druženje mnogo su zanimljiviji kad ih provedemo u prirodi! Upravo iz tog razloga prvašići naše škole su srijedu, 20. svibnja, odlučili provesti u obilju svježeg zraka, jutarnjeg sunca, igre i učenja o životu naših starih.

Učiteljice J.Crnogaća, I. B.Nakić, N. Petrović, V. Štropin i M. Klarić odlučile su za destinaciju odabrati Slapove Krke, najljepši ures naše županije te naoko mali, pitoreskni gradić Skradin, a tako velik svojom poviješću i kulturnom baštinom.

Nakon iskrcaja na stajalištu Nacionalnog parka „Krka“, šetnjom su krenuli u obilazak mlinova, nekadašnjih „praonica tepiha i rublja“, starinske kovačnice i ostalih znamenitosti. Ljubazno osoblje ispričalo im je sve o načinima korištenja navedenih prostorija, životu ljudi u prošlosti, njihovim navikama, uvjetima razvoja i uzgoja životinja te biljaka u davnim vremenima. Mirisi, zvukovi i šumovi odveli su ih na trenutke u daleku prošlost!

Veliko veselje nastupilo je kad su ugledali lijepu livadu na kojoj su pojeli, odmorili, a potom se razbježali za igrom, smijehom i druženjem.

Svoje putovanje nastavili su vožnjom do Skradina, no ovaj put su cestu zamijenili vodom. Oduševljenju nije bilo kraja kada ih je brod poveo rijekom Krkom do tog gradića, a dodatno hlađenje i zasluženi odmor upotpunio je sladoled!

Šetnju Skradinom učinili su još zanimljivijom i Utvrda Turina, obilazak rive, grada i posjet tamošnjoj crkvi.

Crkva Porođenja Blažene Djevice Marije, stoljetna građevina prekrasnih ikona i kipova naših svetaca, odjeknula je dječjom molitvom i pjesmom. Učiteljica Nikolina ispričala im je nekoliko zanimljivosti nakon čega su put nastavili prema igralištu.

Pizza, sokovi, voće, igra i veselje zaokružili su ovu avanturu u kojoj su djeca jedni drugima upotpunili dan, izmamili osmjehe učiteljica, obogatili svoje živote na način kako samo oni to umiju!

Svi su se sretni i zadovoljni vratili u školu u 15.30 h.

Učiteljice: Julija Crnogaća, Ines Baljkas Nakić, Višnja Štropin, Marina Klarić