Ukupno: 319306

PREVENTIVNI SUSTAV
Autor: Marina Klarić, 23. 8. 2015.

Završetak godišnjeg odmora djelatnika Katoličke osnovne škole i početak nove školske godine započeo je s nadom.

U petak, 21. kolovoza 2015. god. organizirano je predavanje na temu „Preventivni sustav“.

Predavanje je održao don Mihovil Kurkut. Osebujni Salazijanac, s zanimljivim dosjetkama i pitanjima učinio je ovo predavanje izuzetno upečatljivim dotaknuvši srca svih djelatnika.

Don Mihovilovo predavanje i nije bilo tipično predavanje već je to bilo svjedočanstvo vjere, iskustvo rada u oratorijima u Italiji, Žepču i Splitu, te nešto teorijskog izlaganja.

Što je to preventivni sustav?

Preventivni sustav je najuzvišeniji izraz salezijanske pedagogije i duhovnosti.

Utemeljio ga je sveti Ivan Bosco u drugoj polovini 19. st.

U preventivnom sustavu treba prije svega naglasiti volju za predusretanjem nastanka loših iskustava koja bi mogla izložiti pogibelji mlade.

U izrazu preventivni sustav su također sadržane življane posebnom snagom, duboke intuicije, precizna opredjeljenja i metodološka mjerila kao umijeće odrastanja u pozitivnom predlažući dobro u prikladnim i zanimljivim iskustvima, umijeće koje čini da mladi  „rastu“ iznutra naglašavajući unutarnju slobodu, boreći se protiv izvanjskih ograničenja i formalizma, umijeće pridobivanja srdaca mladih da bi ih se s radošću i zadovoljstvom oduševilo za dobro ispravljajući zastranjenja i pripremajući ih za budućnost solidnim odgojem karaktera.

Ono što je obilježilo Don Bosca su „rane“ nakon ranog gubitka oca. Te „rane“ su ga dovele do odluke u zrelim godinama, odnosno do osnivanja prvog oratorija. Vodila ga je ideja da bude „otac“ djeci kojoj je to potrebno.

Sveti Ivan Bosco je živio jednu ideju, a to je bilo Spasenje duše.

Ta ideja poziva nas odgajatelje da prihvatimo učenike, djecu, kolege, ljude oko sebe s „ranama“ koje nose. Kao odgajatelji moramo govoriti iz svoga života, srca, rana, svoga hoda!

Ako nam nije stalo ne možemo propovijedati, ako ne tražimo ne možemo propovijedati, dati ljubav, pažnju, brigu..

Sve što dajemo trebamo davati iz srca!

No, ako ne radimo na sebi i svojim manama ne možemo kvalitetno odgajati.

Ako nisam pošten, što mogu dati?

Kršćanski odgajatelj treba odgajati u obzoru povjerenja i nade.

Sve su to načela po kojima je djelovao Don Bosco i po kojima djeluju današnji salezijanci.

Don Boscovo djelo je započelo kao okupljanje dječaka i mladića da ih se udalji od opasnosti ulice, postupno se proširilo i razgranalo: oratorij, zanatske radionice, sirotišta, domovi, srednje škole itd.....kako bi jednog dana postali „dobri kršćani i pošteni građani“ .

Iskustva Don Bosca i preventivnog sustava mogu i danas biti znakoviti. Ukoliko se vodimo trima karakteristikama preventivnog sustava: razumom, vjerom i ljubavlju   ( ljubaznošću ) na dobrom smo putu.

Razum – Svaki odgajatelj mora doći do razuma i srca djeteta ili grupe djece.

Vjera –Samo vjernik može ovaj sustav provoditi. Moramo biti primjer!

Moramo svaki dan „rasti“, raditi na sebi, dopustiti Bogu da nas voli i vodi.

Ljubav ( ljubaznost )  je srce preventivnog sustava, srce odgoja.

Don Mihovil ističe kako vlada egoizam, gubi se ljudskost za male „gušte“, vrijednosti „brzo, lako i bez muke“ nam se nude.

Želimo plodove odmah! A toga nema! Sve u svoje vrijeme dolazi! Sjeme će dati ploda kad tad!

Don Boscov oratorij je bio dom koji prihvaća, župa koja evangelizira, škola koja priprema za život i dvorište za prijateljski susret i život u radosti.

Na koncu ovog životnog, nadahnutog i upečatljivog predavanja, don Mihovil je pozvao sve nas djelatnike ( spremačice, kuhare, domara, stručnu službu, učitelje, ravnateljicu...) da se trudimo iz dana u dan pružati takav dom.

Jer je rečeno.... „Spasi jednu dušu, spasio si svijet“

Antonija Mamužić, učiteljica