Ukupno: 319036

HRVATSKI OLIMPIJSKI DAN
Autor: S. Mandica Starčević, 12. 9. 2015.

Hrvatski olimpijski odbor za svoju osnovnu zadaću ima poticanje i promicanje športa u Republici Hrvatskoj. Osim što se brine o vrhunskom športu, HOO djeluje i na različitim područjima te svojim programima, od kojih je i Hrvatski olimpijski dan, ukazuje na važnost športa u životu svakoga čovjeka.

HOD je projekt kojim se šport i olimpizam proslavlja diljem Hrvatske, a za ciljeve ima:
- masovnije uključivanje građana u razne oblike športskih aktivnosti
- podizanje svijesti o važnosti redovnog bavljenja tjelesnim aktivnostima
- razvijanje svijesti o ulozi športa u službi društva
- edukacija mladih o olimpijskom projektu i njegovom značaju u svijetu

HOO je pozvao sve škole, dječje vrtiće, športske klubove, športska društva i saveze, fakultete, sveučilišta da se pridruže obilježavanju Hrvatskog olimpijskog dana na različite načine.
Element koji povezuje sve sudionike HOD je bijela majica. Naime, to je boja koja na simboličan način predstavlja prijateljstvo među ljudima, kao što to čini "zastava prijateljstva" , tj. olimpijska zastava bijele boje sa pet isprepletenih krugova.

Katolička osnovna škola se odazvala pozivu HOO i pripremila malo neobičnije igre za obilježavanje HOD-a.

Dana 10. rujna 2015. godine tijekom nastave tjelesne i zdravstvene kulture učenici 5.a, 6. a i 7.a natjecali su se u drugačijim oblicima odbojke i nogometa. Odbojku su igrali isključivo nogama, a nogomet rukama, ali su golove postizali udarcima lopte glavom. Uz svekolik smijeh, svi sudionici ugodno su se zabavili i zaključili da tjelesna aktivnost u bilo kojem obliku može biti korisna zabava!

Ive Labor, prof. TZK