Ukupno: 319000

ZA ROĐENDAN JURJA ŠIŽGORIĆA NAGRAĐENE NAJBOLJE POSLOVICE ŠIBENSKIH OSNOVNOŠKOLACA
Autor: Andrea Beljo, 15. 9. 2015.

Već devetu godinu za redom knjižnica Juraj Šižgorić obilježava rođenje šibenskog književnika (13.rujna) i zaljubljenika u poslovice Jurja Šižgorića i to natječajem za najbolju poslovicu. Sudionici su, a tko drugi nego osnovnoškolci koji su ove godine pokazali velik interes.Na natječaj Gradske knjižnice pristiglo je čak 1000 poslovica.

-Jako smo zadovoljni odazivom i interesom učenika budući da je tek škola počela i još se nisu obveze zakotrljale kako treba. Došli smo do jako zanimljivih i nama nepoznatih poslovica, a ovim natječajem ponukali smo škole da se okušaju u sličnim istraživačkim projektima –istaknule su Zdenka Bilušić i Marina Šimić voditeljice natječaja.

Zadatak je bio pronaći i napisati zanimljivu narodnu poslovicu budući da je Juraj Šižgorić bio prvi sakupljač naših narodnih poslovica, a prevodio ih je i na latinski jezik. Na tragu Jurja, učenica Antonija Jakelić iz 6.b Katoličke škole, poslovice koje je prikupila prevela je na latinski jezik u čemu joj je najviše pomogao djed.

Moj djed Mijo također je zaljubljenik u narodne običaje i najviše mi je pomogao oko sakupljanja poslovica, a služila sam se i knjigama -kaže za svoj poduhvat skromna Antonija koja je u ovoj prigodi sakupila zbirku poslovica.

Učenik 4. razreda OŠ  J. Šižgorić, Dorian Zovko kazao nam je da mu je iskustvo prikupljanja poslovica bilo iznimno zanimljivo i zabavno te da mu se najviše sviđaju duhovite poput one ‘Kad se lijepa žena smije, novčanik plače’ .

Nagrade za najbolje poslovice dodjeljene su u dvije kategorije i to u kategoriji za sakupljenu zbirku poslovica i za pojedinačnu poslovicu.

A evo i nekoliko zanimljivih poslovica koje su prikupili nagrađeni učenici:

Bog vlada na nebu, a novac na zemlji.
Čuvaj se vedra juga i oblačne bure!
Ni u kiši blago, ni u suši gladi.
Tko je tvoj, od njega dalje stoj.
Bolje da te uda lipota nego dota.
Što izgubiš, ne traži, što nađeš, ne kaži.
Bolje je s mudrim plakati, nego s ludim pjevati.

preuzeto sa sibenskiportal.hr