Ukupno: 319049

ŠKOLSKO NATJECANJE U ČITANJU NAGLAS 2015
Autor: Andrea Beljo, 15. 10. 2015.

Danas je u našoj je školi održano Školsko natjecanje u čitanju naglas 2015. namijenjeno učenicima od 3. do 8. razreda u Republici Hrvatskoj. Ciljevi natjecanja su poticanje i popularizacija knjige, čitanja i čitanja naglas, razvijanje ljubavi prema knjizi i čitanju kao kvalitetnom načinu provođenja slobodnog vremena, unaprjeđenje čitalačkih sposobnosti učenika, naglašavanje čitanja kao temelja cjeloživotnog obrazovanja, poticanje usmenog izražavanja,  razvijanje motivacijskih sposobnosti. Natjecanje  je ove godine organizirano po treći put u organizaciji Narodne knjižnice  i čitaonice Vlado Gotovac Sisak i Komisije za knjižnične usluge za djecu i mladež Hrvatskog knjižničarskog društva.

Uključivanjem u Natjecanje pokušali smo potaknuti učenike na čitanje i čitanje naglas i ubuduće, popularizirati knjige, i poticati pozitivan natjecateljski duh među učenicima, što smo uspjeli među mlađim učenicima, a ubuduće se nadamo i brojnijem odazivu učenika viših razreda.  Natjecatelji su, sukladno pravilima, u uvodnom dijelu, u trajanju do 2 minute, najprije predstavili sebe i objasnili svoj izbor teksta koji će čitati. Ostalih 3 minuta bilo je predviđeno za izražajno čitanje naglas. Ono što se ocjenjivalo su kreativnost uvodnog dijela, jasnoća i razgovijetnost, izražajnost u nastupu, primjerenost teksta uzrastu i sveukupni dojam.

Natjecalo se 37 učenika, 36 u mlađoj kategoriji, od 3. do 5. razreda, i jedna učenica u starijoj kategoriji. Pobjednicom u starijoj kategoriji proglašena je Lana Petković, učenica 6.a; dok je borba za pobjedu u mlađoj kategoriji bila napetija, a pobjednicom je proglašena Klara Copić, učenica 4.a razreda, koja je odmah u uvodnom djelu svojim humorističnim nastupom nasmijala i osvojila žiri, kao i svojem doživljaju knjige Dnevnika Pauline P.

Čestitke svim natjecateljima i veliko hvala na lijepom združenju svim natjecateljima, navijačima, i članovima komisije! Nadamo se da se vidimo i dogodine!

Andrea Beljo, knjižničarka