« Ožujak 2024 »

VOLIM SVOJU OBITELJ
Autor: S. Mandica Starčević, 16. 12. 2015.

U vremenu iščekivanja Isusovog rođenja i otajstvenog poklona Svetoj obitelji, sudjelovali su roditelji učenika Katoličke osnovne škole 15. prosinca na susretu "Volim svoju obitelj". Predavač je bio mr. don Roko Glasnović, biskupijski povjerenik za obitelj. Susret je organiziran s ciljem posvješćivanja temeljnih komponenti obiteljskog zivota i povezivanja roditelja unutar Škole.

Nakon molitvenog uvoda i pozdrava ravnateljice s. Mandice Starčević, predavač je na zanimljiv način uveo sudionike u temu. Počeo je od sastavnica suvremene obitelji koje često iscrpljuju roditelje, stoga je upravljanje vremenom vještina koju svaki roditelj mora naučiti. Jedan od sve zastupljenijih problema unutar obitelji je ovisnost (o kockanju, TV, internetu, mobitelu...) koja paralizira cijelu obitelj. Osim toga, jedan od uzroka uništenih obitelji je i duboka kriza spolnosti. Današnje obitelji su i ranjene (rastavljeni, bolesni član, prognane obitelji, obitelji s nasiljem).

Iako i naš Ustav navodi kako su roditelji dužni uzdržavati svoju djecu, u današnjem svijetu najbolja odgojna sredstva su primjer i ljubav. Jer, djeca ne traže učitelje, nego svjedoke, a ako slušaju učitelje, slušaju ih kao svjedoke. Suvremena katolička obitelj vapi za mirom, vremenom i kvalitetnim druženjem između svojih članova. A u tome se očituje čežnja za Bogom. Don Roko je nabrojio i neke preporuke bračnim partnerima, naglasivši kako je potrebno aktivno raditi na međusobnim odnosima. Osobito je važna komunikacija među bračnim partnerima. Često pojedinci mnogo ulažu u svoje stručno i profesionalno usavršavanje, a manje u svoj bračni i obiteljski život. Potrebna je duhovnost te vjerska i stručna formacija kroz promicanje  obiteljskih vrijednosti. To se najbolje ostvaruje u zajedništvu više obitelji. Predavanje je završeno upoznavanjem sa zapovijedima supružnika koje su naišle na odobravanje okupljenih roditelja:

1. Poštujte i visoko cijenite jedno drugo!
2. Nikad ne idite u postelju ljutiti!
3. Opraštajte jedno drugome!
4. Blagoslivljajte često vašu jedinstvenosti i zahvaljujte na njoj!
5. Očekujte najbolje u životu… od Boga!
6. Dodirujte se često!
7. Rabite Božji dar komunikacije!
8. Njegujte jedno drugo kao najljepši ružin grm!
9. Otkrijte izgubljeno blago u teškim vremenima!
10.Sjetite se početka ljubavi!

Nakon predavanja se razvila diskusija unutar koje je iznikla želja i načelan dogovor za sustavnim susretima roditelja na ovoj razini. Tijekom predavanja djeca roditelja su imala osmišljen program s  biskupijskim animatorima.

Sve obitelji prisutnih roditelja uključit će se u akciju “Nosim tvoje ime u svetoj noći u Betlehem”. To je božićna akcija koju i ove godine provode njemački benediktinci u opatiji Dormitio na brdu Sion u Jeruzalemu u Svetoj Zemlji. Prezimena prisutnih obitelji će biti poslane putem e-maila te će popis na Badnjak u božićnoj noći biti položen na srebrnu zvijezdu koja se nalazi na mjestu Isusova rođenja u istoimenoj crkvi u Betlehemu. Opat ove benediktinske opatije Pater Gregory Collins OSB zajedno sa svojom subraćom benediktincima i još stotinu vjernika, nakon Božićne polnoćke i noćnog molitvenog bdjenja  pješice će se i ove godine uputiti kao nekoć pastiri u Betlehem, gdje će na mjestu Isusova rođenja položiti listu s imenima i pomoliti se za sve njih. Iz Jeruzalema će krenuti ujutro u 2.45 sata, a u 10-ak kilometara udaljeni Betlehem stići će oko 5 sati ujutro. Lista je, kažu ovi njemački benediktinci, iz godine u godinu sve duža, a i teža za nositi.