« Ožujak 2024 »

PROJEKT STRANIČNIK
Autor: S. Mandica Starčević, 22. 1. 2016.

Projekt Straničnik (Bookmark Exchange Project) međunarodni je projekt koji organizira Međunarodna udruga školskih knjižničara (IASL). Cilj projekta je upoznavanje učenika putem razmjene straničnika s učenicima iz drugih zemalja svijeta. Učenici ručno izrađuju straničnike (raznih stilova i oblika) koji odražavaju temu Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica.

Naša je škola ove godine za partner školu dobila Tettenhall College iz Velike Britanije.

Učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost „Mali i veliki knjižničari“ izradili su straničnike sa šibenskim motivima i kutne straničnike u slobodnom stilu kojim smo pokušali pokazati da i knjige mogu biti „otkačene“ jer je ovogodišnja tema bila „Školska knjižnica rastura“. Na pozadini svakog straničnika učenici su se ukratko predstavili svojim prijateljima iz Velike Britanije.

Straničnike, zajedno s  prospektima  o našoj županiji i školi, naš godišnjak Zaveslaj, kao i  radove vrijednih ruku naših učenika poslali smo poštom na dalek put. A nas je silno razveselio paket koji je stigao avionom do naše škole iz daleke Velike Britanije.

Projekt razmjene straničnika jednostavan je i zabavan način stvaranje novih prijateljstava diljem cijelog svijeta.

Andrea Beljo, knjižničarka