POSJET KNJIŽNICAMA GRADA ZADRA
Autor: S. Mandica Starčević, 8. 3. 2016.

U sklopu izvannastavne aktivnosti „Mali i veliki knjižničari“ učenici naše škole su ovog ponedjeljka, 7. ožujka 2016., u pratnji učiteljice engleskog i talijanskog jezika Kolinde Gabrilo i organizaciji školske knjižničarke Andree Beljo posjetili zadarske knjižnice. Cilj posjeta bio je upoznavanje učenika sa sustavom i ulogom pojedinih vrsta knjižnica, a kako bi se upoznali sa svima posjetili smo gradsku, sveučilišnu i znanstvenu knjižnicu. Ovim izletom obilježili smo i Dane hrvatskog jezika.

Kroz sveučilišnu knjižnicu Novog kampusa provela nas je knjižničarka Zorica Antulov koja nam je objasnila da su korisnici sveučilišne knjižnice studenti dodiplomskih i poslijediplomskih studija na Sveučilištu koji u knjižnici pronalaze građu za potrebe svojih znanstveno-istraživačkih radova. Sve su knjige izložene u otvorenom pristupu, tako da korisnik može i bez  pomoći knjižničara doći do željene građe. Na kraju su kroz razgovor s knjižničarkom naši učenici pronašli sličnosti i razlike između naše školske knjižnice i sveučilišne. Nakon što smo se oprostili od knjižničarke, krenuli smo u slijedeći posjet prema Znanstvenoj knjižnici.

U znanstvenoj knjižnici dočekala nas je knjižničarka Nora Miočić. Znanstvena knjižnica je osnovana davne  1855. godine kada je sveučilišni profesor Pietro Alessandro Paravia darovao svoju knjižnicu Gradu. Znanstvena knjižnica razlikuje se od mnogih knjižnica zbog svog zatvorenog pristupa, što znači da korisnici ne mogu sami pronaći građu koju žele već je trebaju „naručiti“ na informacijskom pultu. A ono što se nama najviše svidjelo je spoznaja da knjige u znanstvenoj knjižnici od polica do korisnika putuju liftom. Zbog velikog broja knjiga, trenutno broji više od pola milijuna knjiga, Znanstvena knjižnica ima problem sa smještajem te su zbog nedostatka prostora nabavili i pomične police koje smo isprobali. Znanstvena knjižnica je čuvarica bogatog kulturnog nasljeđa, koje seže od srednjovjekovnih rukopisa, preko inkunabula i prvotisaka zadarskih i hrvatskih humanista, pa do ostale vrijedne građe u koju smo i mi malo zavirili i dobili priliku vidjeti pismo ispisano na pergameni (životinjskoj koži), prvo izdanje Judite Marka Marulića, rukopise iz 16. stoljeća, prve knjige tiskane na tiskarskom stroju, itd. Znanstvena knjižnica u svom sastavu ima i knjigovežnicu te čitaonicu prilagođenu osobama s invaliditetom. Važno je istaknuti da od 2013. godine Znanstvena knjižnica sudjeluje u projektu "TALKING  BOOKS – improving accessibility of public library services for blind and visually impaired persons", kojim se omogućujuće slijepim i slabovidnim osobama pristup obrazovanju kroz snimanje zvučnih knjiga u zgradi Knjižnice.

Kako smo se iscrpili od šetanja i penjanja po brojnim stepenicama Znanstvene knjižnice odlučili smo se odmoriti i sjesti ručati kako bi povratili snagu za daljnje posjete. Nakon ručka konačno nam je zasjalo i sunce pa smo veselo krenuli prema Gradskoj knjižnici.

Prostor gradske knjižnice samostalno smo istražili šećući  između polica, a na dječjem odjelu ugostila nas je Dajana Brunac. Dječji odjel gradske knjižnice organiziran je kao i naša školska knjižnica pa smo knjižničarki pokazali zavidno znanje o radu školske knjižnice. Razgledali smo i izložbu radova ilustratorice Dubravke Kolanović  u sklopu obilježavanja godišnjice rođenja Mate Lovraka.

Nakon dana obilježenog knjigama odlučili smo se opustiti uz malu šetnju kako bi vidjeli zanimljivosti u starom djelu Zadra.

Andrea Beljo, školska knjižničarka