Ukupno: 319076

STRUČNO USAVRŠAVANJE DJELATNIKA KATOLIČKIH OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA
Autor: Marina Klarić, 11. 4. 2016.

Duh i duhovnost učitelja i djelatnika katoličke škole naziv je stručnog usavršavanja djelatnika katoličkih osnovnih i srednjih škola na kojem je sudjelovala i Katolička osnovna škola Šibenik zajedno s još 18 hrvatskih katoličkih škola. Navedeno stručno usavršavanje održano je po prvi puta 9. travnja 2016. u Zagrebu s nadom da će ono postati stalan susret i mjesto duhovne obnove djelatnika katoličkih škola.

Pozdravnu riječ uputila je Ivana Petrak, voditeljica Ureda HBK za katoličke škole,  rekavši da su djelatnici duša svake katoličke škole te da su oni pozvani biti učitelji po uzoru na Učitelja sviju ljudi pa i njih samih. Djelatnici Katoličke osnovne škole u Požegi potom su predvodili Himan Duhu Svetomu kojeg su svi sudionici zajedno izmolili.

Nakon uvodnih riječi mnoštvu se u Međubiskupijskom sjemeništu pridružio mons.dr. Antun Škvorčević, predsjednik Vijeća HBK za katolički odgoj i obrazovanja istaknuvši da je učitelj u katoličkoj školi najpresudnija karika  jer on nije došao samo predavati znanje učenicima već ih želi uvesti u svijet ostvarivanja čovjeka. Pri tome svaki učitelj mora uvidjeti u kolikoj je mjeri Krist njemu učitelj jer o tome ovisi koliki su i oni učitelji u katoličkoj školi. Uslijedila je zahvala svim djelatnicima na njihovom ustrajnom radu  te je potom mons.dr. Antun Škvorčević poželio svim djelatnicima da se u njima  stvori dobro raspoloženje i spremnost na primanje Duha Svetoga koji će ih voditi i u njihovom daljnjem radu.

Vodstvo Duha Svetoga u življenju „odgojiteljske duhovnosti“ bilo je prvo predavanje koje je vodio doc.dr.sc. Dario Tokić. Istaknuo je kako djelatnike Duh Sveti potiče da se susretnu s učenicima kako bi ih poučavali i odveli na pravi put. On ih potiče da rade na sebi i traže suradnike za provedbu svojih ideja, da svoje riječi izlože u javnosti i potvrde ih djelom kako bi u učenicima dobili saveznike za cijeli život. Za njega podučavanje u katoličkoj školi ne bi trebalo biti samo profesija već najvažnije od svega- poziv i poslanje.

Drugim predavanjem- Milosrdni učitelj- Biblijski uzori učitelja i djelatnika u katoličkoj školi doc.dr.sc. Niko Bilić upoznao je sudionike s Biblijskim uzorima poput Nehemije i Mojsija koji se vezuju uz poučavanje pojedinaca, ali i cijele zajednice. Rekao je kako je osnovni cilj svakog učitelja osvijestiti učenike da je život Božji dar i da je Bogu stalo do svakog pojedinca. Istaknuo je kako sada živimo u Svetoj godini milosrđa i kako pravi katolički učitelj mora biti onaj koji zna i napreduje u poznavanju ljudskog milosrđa.

Nakon tematske rasprave uslijedile su dvije radionice pri čemu se u jednoj po aktivima raspravljalo o katoličkoj školi i kurikularnoj reformi, njenim prednostima i nedostacima, a u drugoj o temi dana. Radeći u skupinama djelatnici su se imali priliku bolje upoznati, predstaviti svoj rad i školu te istaknuti duhovne vrijednosti škole. Zajedno su doista došli do zaključka kako su oni srce škole i kako se trebaju duhovno obnavljati kako bi to srce i dalje pravilno nastavljalo kucati.

Na samom kraju uslijedilo je misno slavlje koje je zajedno s više svećenika predvodio mons. dr. Antun Škvorčević. Sve je djelatnike nadahnuo svojim riječima rekavši da je Isus Krist organizam u kojeg je ugradio sve nas i kako je on formula koja nam je potrebna za uspješno vođenje učenika kroz život.

Marina Klarić, školska knjižničarka