Ukupno: 319000

SPASIMO ŽABE!
Autor: S. Mandica Starčević, 3. 5. 2016.

Polaznici Ekoloških skupina 1. – 4. razreda posjetili su, 3. svibnja, Nacionalni park Krka kako bi sudjelujući u edukativno-ekološkoj radionici i saznali više o – žabama.

Međunarodni dan žaba, Save The Frogs Day, obilježava se zadnje subote u mjesecu travnju u čitavom svijetu s ciljem edukacije javnosti o ugroženosti vodozemaca te smanjenju njihovih populacija.

Kroz edukativnu radionicu, održanu na Kalničkom kuku – mjestu na kojem obitavaju žabe u NP Krka, ekolozi su saznali pregršt zanimljivih i poučnih informacija te dobili odgovore na mnoga pitanja: Koliko žabe imaju prstiju? Zašto nemaju rep? Zašto ne piju? Što je rezonator? Kako razlikovati mužjaka od ženke? Tko glasnije krekeće? Kako prepoznati otrovne žabe?...

Učenike je oduševila informacija da su žabe u povijesti bile pouzdani meteorolozi kao i spoznaja da u  Nacionalnom parku živi devet vrsta vodozemaca, što je 45% ukupnog broja vrsta zabilježenih u Republici Hrvatskoj.

Osluškujući žabe u svojim staništima, igrajući kviz znanja te izrađujući maske i jezike žaba učenici su shvatili važnost i potrebu u zaštiti tih malih bezrepaca.

Djelatnice Nacionalnog parka Krka uručile su, za dobru suradnju, malim čuvarima prirode prigodne poklone. Zahvaljujemo im!

Željka Ćaleta – Car, Marina Klarić