« Prosinac 2017 »

UČENIČKI RADOVI

Što vrijedne ruke naših učenika i učiteljica

rade u svojim razredima više pogledajte u

Učeničkim radovima...

KURIKULUM

RATOVI ZVIJEZDA
Autor: MANDICA STARČEVIĆ, 14. 4. 2017.

Učenici 7.a i 7.b razreda su pod vodstvom učiteljica Luiđe Cvitan iz glazbene kulture i Milene Mikulandra iz likovne kulture, te pripravnice Ane Vranjić sudjelovali 12. travnja u Zagrebu na Tjednu glazbe za mlade: Ratovi zvijezda i likovnom natječaju na temu ove filmske sage. Ovaj glezbeno filmski spektakl je nastao u suradnji Hrvatske glazbene mladeži s  Zagrebačkom filharmonijom i Koncertnom dvoranom Vatroslava Lisinskog, uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske te Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport grada Zagreba.

Ranom zorom smo se okupili ipred škole i krenuli prema Zagrebu. Smijeha i priče nije nedostajalo cijelim putem kao i uzbuđenja što nas sve očekuje. U Zagreb smo stigli prije očekivanog vremena. Iz autobusa smo izašli ispred Koncertne dvorane V. Lisinskog, preuzeli karte za predstavu i preostalo vrijeme iskoristili za šetnju do prekrasnih fontana, poznatijih kao ¨Bandićeve fontane¨. Cvijeće šarenih boja i raznih vrsta su nas podsjetili kako je proljeće jedno od prekrasnih godišnjih doba. Iako se većina fontani uređivala ipak smo imali priliku uživati u predstavi jedne. Vodoskoci su se naizmjenično vinuli u zrak. Fotografiranja su bila neizostavna. Kako se bližilo vrijeme naše glazbene predstave uputili smo se prema Koncertnoj dvorani. Ulaskom u veliku dvoranu uzbuđenje je raslo, svijetla su se ugasila... u jednom trenutku na filmskom platnu se pojavilo ¨Nekada davno, u dalekoj galaksiji...¨. naša glazbena avantura je počela. Simfonijski orkestar ispred nas, likovi iz filmske sage su se pojavljivali naizmjenično, a pojedini su prošli kroz publiku, vrlo blizu nas (Obi- Van Kenobi,  Darth Vader, Cloone Trooper, R2- D2 i dr.), a glavnu ulogu su imali princeza Leia i kapetan Han koji su nas vodili kroz ovaj glazbeni spektakl.

Nakon Glazbene predstave uputili smo se prema foajeu Koncertne dvorane kako bi pogledali postav izložbe na temu Ratova zvijezda.  I naši učenici su sudjelovali na natječaju. Na satu likovne kulture  inspirirani slušanjem glazbe iz filmske sage  Ratovi zvijezda svoje glazbene impresije izrazili su u raznim slikarskim i crtačim tehnikama. Na natječaj je pristiglo više od 1000 likovnih radova iz cijele Hrvatske od kojih su  odabrani bili izloženi, a među njima i likovni rad naše učenice Mare Birkeš. Učenici su uglavnom pojurili prema Marinom radu, čestitali i počastili komplimentima za njezin rad. Razgledali su i ostale likovne radove i u par navrata su se pokrenule zanimljive diskusije o tome što je dobro, a što je od toga manje dobro.

Izlaskom iz Koncertne dvorane krenuli smo prema Importane centru  i nastavili prema parku Zrinjevac. Dolaskom na Zrinjevac učenici su zauzeli mjesta u glazbenom paviljonu i uz opuštenu atmosferu, razgovor, druženje i smijeh uživali u ljepotama parka. Nakon ugodnog boravka u parku krenuli smo preko glavnog trga do usputnih trgovina u kojima su se pojedini učenici opskrbili suvenirima i sreli Ćiru Blaževića koji je kod učenika izazvao oduševljenje popraćeno radosnim uzvicima. Krenuli smo na dogovoreno mjesto na autobus, koji nas je nakon ukrcavanja poveo na povratak kući. U autobusu pojedini učenici su vrijeme kratili uz slušalice na ušima, neki su priređivali jedni drugima zagonetke, neki su čvrsto zaspali, a ostatak je bio u više i manje ozbiljnim razgovorima. Dan pun kilometara, kvalitetne glazbe, raznovrsnih likovnih impresija, vodoskoka, proljetne prirode i lijepog druženja ostavljaju lijep trag u našim srcima i radosnu misao o zajedništvu, prijateljstvu i uloženom trudu u bilo kojem obliku, koji se uvijek isplati.

Luiđa Cvitan, Milena Mikulandra, Ana Vranjić, učiteljice