« Lipanj 2017 »

KURIKULUM

HODOČAŠĆE OBITELJI NAŠIH UČENIKA
Autor: MANDICA STARČEVIĆ, 14. 5. 2017.

Međunarodni dan obitelji  obilježili smo hodočašćem obitelji naših učenika, na blagdan Gospe Fatimske 13. svibnja. Odredište nam je bio peti najveći otok u Jadranskom moru. Otok s najrazvedenijom obalom Jadrana - otok Pag. Zbog slabe vegetacije pojedinih njegovih dijelova otok uspoređuju s Mjesečevom površinom. Naše hodočašće smo započeli molitvom Jutarnje i Gospinim pjesmama koje je animirala i predvodila vjeroučiteljica s. Jakica Vuco.

Na Pagu nam je domaćin bio don Gašpar Dodić, župnik gradske župe, koji zbog pastoralnih obveza nije mogao cijelo vrijeme biti s nama. Pobrinuo se za dva izvrsna vodiča po znamenitostima i ljepotama Paga. Danijel Gavranović i njegov brat bogoslov Ivan, OP bili su nam dragocjeni izvori podataka i radosni sugovornici u obilasku.

Šetnjom po Starom mostu započeo nam je obilazak Paga. Most je dio kulturno - povijesne cjeline grada, a današnji izgled je nešto izmijenjena replika starog mletačkog mosta. Zastali smo uz kip Jurja Dalmatinca koji je i u Pagu ostavio snažan utjecaj te nastavili kraj kule Kamerlengo u čijim se prostorima danas smjestila gradska uprava. Znatiželju nam je probudila kula Skrivanat, jedina postojeća od nekadašnjih devet koje su branile grad. Datira iz 15. st., a sačuvana je u izvornom obliku. Benediktinski samostan sv. Margarite; kratka molitva u crkvi za sestre koje žive u samostanu te obilazak muzeja sestara s motivima paške čipke koju su marno sakupljale tijekom 150 godina,  uz multimedijalni prikaz djelovanja sestara bilo nam je novo otkriće. Ministarstvo kulture je proglasilo kulturnim dobrom njihovu kolekciju. A tek njihov poznati baškotin kojeg rade već 300 godina i kojeg su zaštitile oznakom "Izvorno hrvatsko" i  "Hrvatski otočni proizvod" izazvao je red za kupnju i kušanje istog.

Kratka šetnja do stolne crkve  Uznesenja Marijina, koju nismo mogli posjetiti zbog slavlja sakramenta potvrde pokazala nam je svoju vanjsku kamenu ljepotu. Muzej paške čipke i susret s čipkaricom koja nam je zorno predstavila izradu daleko poznate čipke i pogled na izložene čipke otvorili su nam oči ljepotama strpljivog i sabranog ručnog rada.

Kako posjetiti Pag, a ne saznati nešto i o poznatoj solani? Obišli smo stalnu izložbu "Solarstvo" i upoznali prošlost i sadašnjost solane. Prvi pisani trag o proizvodnji soli na Pagu potječe iz 900. godine iz jedne oporuke. Dokumentarni film i izložene fotografije zorno su nam približili rad i muku žitelja Paga u stvaranju soli. Danas je solana Pag najveći proizvođač soli u Hrvarskoj. Imali smo priliku, osobito djeca u izloženim bazenima soli pokušati brati sol.

Zadnje odredište bilo nam je svetište Majke Božje od Starog grada. Istina, najprije njezin predivan okoliš u kojem smo blagovali pripremljeni ručak na kojem zahvaljujemo našoj školskoj kuharici teti Silvi. Uslijedila je igra po svim raspoloživim livadama. Lopte, loptice, reketi... djeca i roditelji... i naravno završna igra graničara, po želji djece: odrasli protiv djece... Zanimljiva igra do samog kraja!

O samom svetištu nam je govorio župnik. Svetište je udaljeno oko 2 km od grada, a sam Stari grad do 14. st bio je i jedino mjesto stanovanja. Zbog učestalih napada, stanovnici su izgradili novo naselje i preselili. Samo svetište je predivna trobrodna bazilika s romaničkim pročeljem te gotičkim portalom i zvonikom. Unutrašnjost crkve resi barokni oltar iz 16. st. i na njemu stari zavjetni drveni gotički kip Gospe. Gospa sjedi na prijestolju i desnom rukom drži u naručju Dijete Isusa.

Ovdje smo se smirili i molitvom krunice stavili pod zaštitu svoje obitelji. Molitvu krunice su predvodili roditelji, moleći Gospin zagovor i zašitu u odgovornim roditeljskim zadaćama te moleći za sve teške situacije i odnose u našim obiteljima. Molitvom smo bili ujedinjeni i s Fatimom gdje je danas sv. Otac proglasio svetima vidioce o 100. godišnjici ukazanja Gospe u tom portugalskom mjestu.

Na ovom predivnom danu i iskustvu, koristim riječi sudionika: HVALA!

s. Mandica Starčević, ravnateljica