2019-04-17 17:32:36

DAN PLANETA ZEMLJE

Dok šetate prirodom, nerijetko možete uz put naići na stare madrace, fotelje, automobilske gume, stolice ili ormare. Ta mjesta zovu se ilegalna odlagališta otpada. Bacanjem takvog otpada utječe se na prirodnu ravnotežu i narušavanje bioraznolikosti. 
Učenici 6. a i 6. b razreda su povodom Dana planeta Zemlje u sklopu zadatka iz Geografije i Prirode pronašli i fotografirali ilegalna odlagališta u svom zavičaju. Prikupivši mnoštvo fotografija,  učenici su na karti označili i imenovali ta mjesta.

 

Uz glomazni otpad prirodnu ravnotežu remeti materijal koji je danas nezamjenjiv - plastika. Znatnu količinu otpada čine plastični predmeti poput boca, slamki, štapića za uši… Znanstvenici procjenjuju da svake godine u morima i oceanima završi 12,7 milijuna tona plastike, a do danas se nakupilo oko 150 milijuna tona. Naši učenici istražili su na koji način plastika u moru uništava brojne morske organizme od kojih su najugroženije morske kornjače jer plastične materijale često zamjenjuju za hranu. Stručnjaci predviđaju da će u moru do 2050. godine biti više plastike nego ribe ako se ne nešto ne poduzme po tom pitanju. Zato je Europska komisija predložila zabranu upotrebe niza jednokratnih plastičnih predmeta. Vrhunac obilježavanja Dana planeta Zemlje predstavljao je tradicionalni odlazak petaša i učiteljica iz Geografije i Prirode u špilju Vranjaču. Tamo su vidjeli čudesan podzemni svijet stalaktita i stalagnita te podzemnih skulptura nastalih tisućljetnim radom vode, daleko od svjetla dana i čovjekovog pogleda.  Špilja Vranjača je savršen primjer prirodne ljepote vrijedne ljudskog poštovanja i zahvalnosti.   Ema Čeko, učiteljica Prirode

Katolička osnovna škola Šibenik