2019-10-19 21:52:52

PLASTIC PLANET - NO!

U Šibeniku se od 11. listopada do 20. listopada 2019. godine održava razmjena mladih u okviru ERASMUS+ programa. Naziv ovogodišnjeg projekta je "Plastic Planet - NO!". Nositelj projekta je Lokalna akcijska grupa “More 249“ (LAG “More 249“), a ovogodišnja razmjena mladih treći je projekt odobren LAG-u “More 249“.

Sudionici programa dolaze iz pet zemalja: Rumunjske, Turske, Portugala, Sjeverne Makedonije i Hrvatske. Iz svake zemlje šest je sudionika plus voditelj (ukupno 35 sudionika).

Cilj razmjene mladih u okviru projekta “Plastic Planet – NO!“ je zajednički rad, razmjena ideja i primjera dobre prakse, jačanje svijesti o okolišu koji nas okružuje te brizi za okoliš s fokusom na upotrebu plastike i plastičnih proizvoda. Kroz neformalne metode učenja, sudionici projekta uče o načinima na koje je potrebno smanjiti upotrebu plastike. Ideja razmjene je dati mladima priliku da čuju i uče o negativnim utjecajima koje ima upotreba plastike i plastičnih proizvoda na okoliš, da razmišljaju o alternativnim proizvodima, da uče o recikliranju i smanjenju upotrebe plastičnih proizvoda.

18. listopada 2019. u suradnji s Katoličkom osnovnom školom u Šibeniku i učenicima šestih razreda, sudionici projekta su kroz neformalnu metodu učenja - igru pod nazivom “Potraga za blagom“ - objasnili probleme s kojima se suočavamo, a koji se tiču upravo upotrebe plastičnih proizvoda. Sudionici projekta su se nalazili na 7 različitih lokacija u krugu škole, a učenici podijeljeni u 5 grupa bili su vođeni do svake od lokacija. Na lokacijama su ih dočekivali sudionici projekta s tzv. pitalicama koje su se odnosile na plastične proizvode (učenici su morali pogoditi o kojem je plastičnom proizvodu riječ). Posljednja, sedma lokacija bio je iglu napravljen od plastičnih boca, a na koji su učenici mogli zalijepiti zvjezdice koje su dobili na svakoj od lokacija te pročitati činjenice o korištenju plastičnih proizvoda kao i savjete o tome kako se odnositi prema okolišu i što održivi razvoj za nas predstavlja. Naposljetku, učenici šestih razreda otpjevali su pjesmu sudionicima projekta kao mali poklon za zajedničko druženje i igru te im  ovim putem zahvaljujemo na tome.

Na kraju, cilj ove neformalne metode učenja bio je potaknuti okolinu na razmišljanje jer svaka pojedina stvar koja nam više ne treba, može biti ponovno iskorištena. Uz pomoć malo stvaralačkog duha, umjesto da ih bacimo, možemo ih obnoviti, popraviti ili im pronaći novu namjenu.

                                                                  Meri Krnić, voditeljica              


Katolička osnovna škola Šibenik