2021-02-09 20:06:00

"ZAJEDNO ZA BOLJI INTERNET", DAN SIGURNIJEG INTERNETA 2021.

Mjesec veljača ima mnoge posebnosti kao što su najkraći mjesec u godini, mjesec ženskog roda, "prevrtljiv" mjesac... Za nas je poseban jer svake godine na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca obilježavamo "Dan sigurnijeg Interneta". Ovu godinu to je datum 9. veljače 2021. 

Tisuće ljudi diljem svijeta se udruže kako bi sudjelovali na raznim aktivnostima i raznim događajima te time podigli svijest o sigurnosnim problemima na Internetu. Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg Interneta je "Zajedno za bolji Internet".

Fokus sigurnosti na Internetu se tijekom godina s kreiranja „sigurnijeg“ interneta prebacio na kreiranje „boljeg“ interneta. Bez obzira jesmo li djeca i mladi, roditelji i skrbnici, učitelji i socijalni radnici, ili čak i predstavnici industrije, zakonodavci i političari, svi imamo veliku ulogu.

U našoj školi provedene su različite aktivnosti od 1. do 8. razreda, a iste su našle i svoje mjesto na eTwinning platformi kao projekt pod nazivom "Dan sigurnijeg Interneta". Nositeljice projekta su učiteljice Informatike Josipa Baljkas Klisović, Martina Kolovrat, učiteljica razredne nastave 1.a Željka Ćaleta-Car, knjižničarka Marina Klarić te pedagoginja Ivana Bakotić.   Slijedi niz provedenih aktivnosti:   Učenici 1.a razreda tehniku čitanja uvježbavali su na slikovnici za djecu o sigurnosti na internetu Sigurni s Neticom i na bajci u digitalnom svijetu – Tri praščića gdje su se upoznali s dječjim aktivnostima u online svijetu, u komunikaciji putem interneta i u opasnostima koje vladaju u virtualnom svijetu. Nove pojmove i usvojena znanja primijenili su igrajući društvenu igru od strane Centra za sigurniji Internet, rješavajući kviz Sigurnost na internetu u organizaciji Knjižnica grada Zagreba te tražeći skrivene pojmove u osmosmjerci Dan sigurnijeg interneta. Oduševljenje nisu krili slažući puzzle od loga eTwinning projekta Dan sigurnijeg interneta 2021, koji je rad učenice naše škole. Nakon aktivnosti u kojima su produbili svoja znanja o internetu, učenici su izradili plakat kako bi prenijeli drugima jasnu poruku o sigurnijoj i odgovornijoj uporabi tehnologije i mobilnih uređaja među djecom i mladima.   Knjižničarka Marina Klarić s učenicima 3.a je obilježila Dan sigurnijeg interneta. Nakon pročitane priče Tri praščića, čija se radnja poistovjećuje s opasnostima koja vrebaju putem interneta, učenici su izrađivali kuće iz priče od najjednostavnijih, onih malo težih i najtežih, ujedno najsigurnijih lozinki. Na samom kraju sata provedeno je kratko istraživanje o učeničkim navikama korištenja interneta i društvenih mreža.   Svi razredi iz priručnika za sigurnost na internetu, pogledali su animirani film Crvenkapica u kojoj se djevojčica koja ima Facebook profil susreće s brojnim izazovima, a kroz video #lijepa riječ uočili su kakve vrste ponašanja i ophođenja prema drugima nisu poželjne.    Učenici sedmih razreda napravili su video na navedenu temu i postavili u aplikaciju Stream te mrežnu stranicu u aplikaciji Sway. Sve navedene aplikacije su dio paketa Office 365 za škole. Kako bi osvijestili važnost sigurnosti, napravljeni su  i plakati u Canvi te isti su postavljeni na Padlet.   Osim gore navedenih aktivnosti učenici su sudjelovali i na webinaru za djecu i mlade pod nazivom „Gdje si ti u digitalnoj džungli?“, na kojemu su prisustvovali  poznati Youtuberi i gosti iznenađenja, a sve pod organizacijskom palicom CSI.   Internet postaje gradski trg globalnog sela sutrašnjice.
Bill Gates
Pazimo i savjesno ostavljajmo digitalne tragove na gradskom trgu.   Martina Kolovrat, učiteljica Informatike       

Katolička osnovna škola Šibenik