2022-03-25 10:23:21

PREDAVANJE O BIBLIOTERAPIJI

   

Dana 24. ožujka 2022. školska knjižničarka Marina Čalić održala je predavanje o biblioterapiji.

Još od doba Ramzesa II. spominju se ljekovita svojstva pisane riječi, a stari Grci smatrali su Aristotelove knjige „lijekom za dušu“.

Službena definicija biblioterapije prihvaćena je 1966. gdje se ona opisuje kao „program aktivnosti utemeljen na interaktivnom procesu između medija i ljudi koji ga doživljavaju. Različite vrste tekstova doživljavaju se i o tome se raspravlja pod stručnim vodstvom.”

Biblioterapiju mogu prakticirati stručnjaci na području mentalnog zdravlja, psihijatri, knjižničari, učitelji, roditelji, duhovni i religijski vođe. Najvažnije je odabrati literaturu s kojom će se osoba/osobe poistovjetiti (sa sadržajem ili likom), što će dovesti do povezivanja s osjećajima i njihova pročišćenja i novih uvida u situaciju, problem ili osjećaje.

Problemi oko kojih biblioterapija može pomoći su, između ostalih, depresija, anksioznost, opsesivno-kompulzivni poremećaj, poremećaji prehrane (anoreksija i bulimija), emocionalni poremećaji, ovisnosti itd.

Na kraju krajeva, možemo biti i sami svoj biblioterapeut! Ono što trebamo napraviti jest: izabrati knjigu koja u nama budi maštu, potiče nas na razmišljanje ili iskazivanje osjećaja; osigurati vrijeme kada nas ništa neće ometati; stvoriti lijep ugođaj; bilježiti lijepe rečenice ili misli koje su nas dotaknule; biti kreativni - pisati, crtati, stvarati potaknuti knjigom. Nije teško, a može samo koristiti.

Ivana Bakotić, pedagoginja


Katolička osnovna škola Šibenik