« Srpanj 2024 »

e-Twinning

Od rujna 2023. do lipnja 2024. godine učenici 3. a razreda s knjižničarkom Marinom Klarić i učiteljicama Ivanom Labor i Marinom Jurin sudjelovali su u eTwinning projektu lektiGra. Projekt je to kojeg su osmislile knjižničarka Ivana Mokri i učiteljica Nikolina Kokot iz OŠ „Dominik Savio“. Cilj navedenog projekta bio je promicanje čitanja kroz obrade djela za cjelovito čitanje na učenicima zanimljiv i zabavan način.

Na samom početku projekta sakupljene su učeničke suglasnosti za sudjelovanje u projektu te su anketom istražene učeničke čitateljske navike. Učenici su izrađivali logo projekta i ispunjali dnevnik čitanja. Za samu obradu odabrano je 8 naslova (S. Polak: Dnevnik Pauline P., L. Paljetak: Miševi i mačke naglavačke, M. Lovrak: Vlak u snijegu, H. Kovačević: Čuvari tajne i Zlatna vrata, I. Brlić – Mažuranić: Čudnovate zgode šegrta Hlapića, H. Lofting: Pripovijest o doktoru Dolittleu, E. B. White: Charlotteina mreža i D. Horvatić: Grički top) koji su predstavljani na zanimljive načine. Bilo je tu igre, pjesme i plesa, ali i individualnog rada, rada u paru i skupinama sa konkretnim zadacima. Svi radovi predstavljeni su Facebook stranici projekta  i na Twinspaceu. Na samom kraju provedena je evaluacija i diseminacija projekta.

Učenici su rado sudjelovali u navedenom projektu. Radovali su se svakom nastavnom satu na kojem su im se na zanimljiv način predstavljala djela za cjelovito čitanje predviđena za 3. razred osnovne škole.

Marina Klarić, stručni suradnik knjižničar

Više detalja o projektu nalazi se na TwinSpace-u (virtualnom prostoru eTwinning projekta) i Facebook stranici projekta LektiGra.

2023./2024.
ETWINNING PROJEKT „VOLONTIRAJ, DONIRAJ, EDUCIRAJ 3“
Autor: Martina Kolovrat, 13. 6. 2024.

Tijekom školske godine 2023./2024. učenici 4.a razreda sudjelovali su u cjelogodišnjem eTwinning međunarodnom projektu pod nazivom „Volontiraj, doniraj, educiraj 3“. Ovaj projekt imao je za cilj približiti djeci koncept volontiranja kao dobrovoljnog ulaganja vremena bez novčane naknade za dobrobit drugih s ciljem poboljšanja kvalitete života u zajednici.

Projektom su se  poticali učenici na suradnju s lokalnim udrugama i društvima te na organiziranje i sudjelovanje u malim volonterskim aktivnostima unutar i izvan škole što im omogućuje razvoj socijalnih i organizacijskih vještina, empatije, tolerancije, solidarnosti i odgovornosti.

Suradnja među članovima projekta odvijala se putem inovativnih metoda suvremene tehnologije što je uključivalo korištenje različitih digitalnih alata.

U sklopu projekta, učenici su izradili volonterske iskaznice, brošure o volontiranju, dizajnirali vlastite majice, sudjelovali u zelenim i humanitarnim akcijama te vodili svoj volonterski kalendar. Ove aktivnosti educirale su učenike o važnosti volontiranja i zajedničkog rada za opće dobro. Učenici su obilježili Dan sigurnijeg interneta kao bi ga koristili na siguran i ispravan način.

Jedan od ključnih rezultata projekta je suradnička digitalna knjiga koja će sadržavati pregled svih aktivnosti i učeničkih radova nastalih tijekom projekta. Vidljive su mnoge dobrobiti ovog projekta: učenici razvijaju svoje potencijale, unapređuju znanja i vještine, educiraju druge o važnosti volontiranja, te razvijaju etičke i moralne koncepte. Također, preuzimaju odgovornost i postaju svjesni svoje vrijednosti u društvu.

Željka Ćaleta Car, učiteljica

Više detalja o projektu nalazi se na TwinSpace-u (virtualnom prostoru eTwinning projekta).