« Srpanj 2024 »

e-Twinning

Od rujna 2023. do lipnja 2024. godine učenici 3. a razreda s knjižničarkom Marinom Klarić i učiteljicama Ivanom Labor i Marinom Jurin sudjelovali su u eTwinning projektu lektiGra. Projekt je to kojeg su osmislile knjižničarka Ivana Mokri i učiteljica Nikolina Kokot iz OŠ „Dominik Savio“. Cilj navedenog projekta bio je promicanje čitanja kroz obrade djela za cjelovito čitanje na učenicima zanimljiv i zabavan način.

Na samom početku projekta sakupljene su učeničke suglasnosti za sudjelovanje u projektu te su anketom istražene učeničke čitateljske navike. Učenici su izrađivali logo projekta i ispunjali dnevnik čitanja. Za samu obradu odabrano je 8 naslova (S. Polak: Dnevnik Pauline P., L. Paljetak: Miševi i mačke naglavačke, M. Lovrak: Vlak u snijegu, H. Kovačević: Čuvari tajne i Zlatna vrata, I. Brlić – Mažuranić: Čudnovate zgode šegrta Hlapića, H. Lofting: Pripovijest o doktoru Dolittleu, E. B. White: Charlotteina mreža i D. Horvatić: Grički top) koji su predstavljani na zanimljive načine. Bilo je tu igre, pjesme i plesa, ali i individualnog rada, rada u paru i skupinama sa konkretnim zadacima. Svi radovi predstavljeni su Facebook stranici projekta  i na Twinspaceu. Na samom kraju provedena je evaluacija i diseminacija projekta.

Učenici su rado sudjelovali u navedenom projektu. Radovali su se svakom nastavnom satu na kojem su im se na zanimljiv način predstavljala djela za cjelovito čitanje predviđena za 3. razred osnovne škole.

Marina Klarić, stručni suradnik knjižničar

Više detalja o projektu nalazi se na TwinSpace-u (virtualnom prostoru eTwinning projekta) i Facebook stranici projekta LektiGra.

2023./2024.
eTwinning projekt „U SVIJETU LIKOVNIH UMJETNIKA 6“
Autor: Martina Kolovrat, 13. 6. 2024.

U školskoj godini 2023./2024., učenici 4.a razreda Katoličke osnovne škole sudjelovali su u cjelogodišnjem eTwinning projektu pod nazivom „U svijetu likovnih umjetnika 6“. Ovaj projekt namijenjen je vrtićima, školama i posebnim odgojno-obrazovnim skupinama, a okupio je čak 193 nastavnika i odgojitelja iz Hrvatske, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Srbije.

Cilj projekta je bio upoznati učenike s različitim rukopisima likovnih umjetnika diljem svijeta. Nakon što su se upoznali s kratkim biografskim crticama umjetnika, učenici su svojim dječjim likovnim izričajem pokušavali prikazati svoj osobni doživljaj poznatih likovnih djela. Projekt je poticao učenike da istražuju najveće likovne umjetnike svijeta i svog zavičaja, potičući ih na učenje i stvaranje vlastitih likovnih djela.

Kroz projekt, učenici su razvijali socijalne i građanske kompetencije, poticali poduzetništvo i inicijativnost, sve u skladu s kurikulumom Likovne kulture i međupredmetnim temama. Svaki projektni partner imao je zadatak tijekom školske godine 2023./24. ostvariti pet likovnih zadataka, pri čemu su imali slobodu odabira umjetnika prema vlastitom izboru.

Učenici 4.a razreda posebno su se upoznali i izražavali poput umjetnika kao što su Frida Kahlo, Gustav Klimt, Romero Britto, Vincent van Gogh, Heather Galler, Yayoi Kusama i Ivan Lacković. Svaki umjetnik donio je novu inspiraciju i tehnike, koje su učenici istraživali i primjenjivali u svojim radovima. Na taj način, razvijali su kreativnost i učili kritički razmišljati. Također, obilježili su Dan sigurnijeg interneta kako bi koristili Internet na siguran i ispravan način.

Rezultati njihovog rada predstavljeni su na virtualnoj izložbi koristeći suvremene tehnologije. Izložba je bila prilika da učenici pokažu svoje radove roditeljima, prijateljima i lokalnoj zajednici te da se ponose postignućima i uloženim trudom.

Projekt „U svijetu likovnih umjetnika 6“ pokazao se kao izvrsna prilika za učenike 4.a razreda da prošire svoje znanje o umjetnosti, razviju nove vještine i kreativno se izraze.

Željka Ćaleta Car, učiteljica

Više detalja o projektu nalazi se na TwinSpace-u (virtualnom prostoru eTwinning projekta).