Ukupno: 319576

VELIKA EKO AKCIJA POVODOM DANA HRVATSKIH VODA
Autor: Martina Kolovrat, 29. 5. 2016.

Grad Šibenik bio je domaćin 4. manifestacije ''Dan hrvatskih voda, 28. svibnja 2016.'', koja se odvijala pod geslom ''Zajedno za čišće hrvatske vode''. Idejni začetnik i glavni pokrovitelj manifestacije bila je GUWAA, udruga za unaprjeđenje globalne podvodne ekološke svijesti (uz supokroviteljstvo Persila, Silana, Somata, Konzuma i Zaklade princa Alberta II. od Monaka).

Kristijan Curavić, poznati hrvatski svjetski rekorder u ronjenju na dah i osnivač GUWAA-e, predvodio je akciju čišćenja podmorja. Istoj su se priključili i ronioci u drugim hrvatskim gradovima, koji su se video-vezom izravno uključivali u program, koji je vodila glumica Doris Pinčić Rogoznica, ambasadorica akcije. U konferenciji za novinare, uz naše učenike nastupili su i učenici OŠ Jurja Šižgorića. Oni su pročitali poruke gradova u kojima se također danas održava akcija: Vukovara, Zadra, Pule, Makarske, Karlovca, Trogira, Ploča, Rijeke i Splita.

Naši pak četvrtaši Bruna, Franko, Ira, Iva, Kiara, Klara, Marija, Marijeta i Moris pročitali su poruke ronilačkih centara koji podržavaju akciju.

Program su podržali i zamjenik ministra turizma Ivo Bašić, kao i ambasadorica akcije Meri Cetinić koja je uz šibenske plesače i klapu Brodarica nastupila i u glazbeno-scenskom dijelu programa.

''Ovakvim se projektima trudimo podizati razinu svijesti naših sugrađana, ali i ostalih građana ove zemlje. U moru su tone otpada. To nije lijepa slika Hrvatske koja i zbog sebe i zbog turizma mora biti još čišća. Zato ćemo se svake godine truditi doprinijeti da otpad iz hrvatskih voda za desetak godina bude smanjen za barem 70 posto.'', rekao je Kristijan Curavić. Podržimo ih i mi u tim nastojanjima.

s. Renata Azinović i Sanja Bertić Copić