Ukupno: 319644

ŠESTAŠI SU ''OTVORILI VRATA SAMOSTANA''
Autor: Martina Kolovrat, 29. 11. 2016.

Naši su šestaši otvorili vrata samostana. U utorak 29. studenoga 2016., u pratnji učiteljica Marite Županović, Martine Kolovrat i s. Renate Azinović, uputili su se na dugo planiranu i dugo iščekivanu terensku nastavu. O redovnicima su učili na licu mjesta: tamo gdje oni žive i djeluju.

Prvo odredište bio je samostan sestara franjevki od Bezgrješne. S. Barbra Čavlina im je kroz sliku i riječ predstavila povijest redovništva i raznolikost redova. Prezentirala je redovnički život u svojoj zajednici, stavivši naglasak na ono što je u svakodnevici teško primijetiti. Obilazak samostana doveo je do zaključka da je on ''iznutra stvarno ljepši nego izvana'', a igre u D.V. Brat Sunce obnovile sjećanja na predškolske dane.

U samostanskoj crkvi sv. Franje i hrvatskom nacionalnom svetištu sv. Nikole Tavelića dočekao ih je fra Ivan Bradarić, gvardijan samostana i rektor svetišta. Predstavio im je lik i djelo svetoga Franje Asiškog te uobičajen tijek radnog dana jednog fratra. Muzej Nikole Tavelića i nedavno postavljena izložba fotografija Jasmina Fazlagića ''Sveti Nikola – Put sandala'' upoznale su ih s likom i djelom prvog hrvatskog kanoniziranog sveca, a neke svoje razredne prijatelje upoznali su u novoj ulozi.

Da doživljaj redovništva bude što potpuniji, šestaši su terensku nastavu završili molitvom Srednjega časa i Euharistijskim klanjanjem s fratrima. S mnoštvom novih spoznaja, ali nadasve obogaćeni nekim novim iskustvima, vratili su se pisati priču prekinutu oko 8:30 toga jutra. Ako ove spoznaje i iskustva budu barem malčice utjecale na njezin daljnji tijek, radost učiteljica bit će neizmjerna.

s. Renata Azinović