« Kolovoz 2017 »

TERENSKA NASTAVA DRUGAŠA - SINJ
Autor: MANDICA STARČEVIĆ, 5. 5. 2017.

Unatoč najavama lošeg vremena, u jutro 4. svibnja osvanuo je prekrasan sunčani dan, a naši drugaši su se zaputili put starog viteškog znamena, ponosnog  grada Sinja.

Šetnja kroz staru jezgru mnoge je učenike izgledom, mirisom i zvukovima  podsjetila na Šibenik, ali ponosni kip alkara, reklame alke u Vukovaru, kipovi okrunjene Gospe… otkrivali su nam nešto novo.

Poznato lice fra Perice Maslaća, bivšeg kapelana naše Gospe van Grada, koji nas je toplo dočekao u Svetištu Čudotvorne Gospe Sinjske privuklo je djecu da sa zanimanjem poslušaju priče o bogatoj povijesti sinjskog kraja iz vremena borbe protiv Turaka. Nakon fotografiranja ispod prekrasne slike, zlatom okrunjene Gospe Sinjske, razgledali smo Svetište i sjećanje potkrijepili vrijednim suvenirima iz crkvene suvenirnice.

Sljedeće odredište nam je bio Muzej Sinjske alke koji na suvremen, djeci zanimljiv način, priča nevjerovatne priče o toj viteškoj igri. Budući  su sva djeca na svijetu „samo“ djeca, tako su i naši učenici bili umorni od razgledavanja i priče te s nestrpljenjem  iščekivali sljedeće odredište, Obiteljsko gospodarstvo Mustang.

Raj na zemlji, tako bi vam najlakše mogli opisati to malo  zabačeno mjesto, proljećem začarano, mirisno, šareno i živo. Uslijedio je izvrstan ručak, jahanje na konjima, igra, sladoledi pa opet igra na  velikoj zelenoj livadi.

Pjesma, igra i smijeh pratili su nas i tijekom povratka kući, ali kad su djeca ugledala roditelje presudila je ona stara poslovica

„Svuda pođi, kući svojoj sretno dođi.“

Jelena Floigl i Kristina Škugor, učiteljice 2.a

Antonia Malenica, Ivana Računica,  učiteljice 2.b