« Listopad 2017 »

TERENSKA NASTAVA U DOLINI NERETVE
Autor: Martina Kolovrat, 6. 5. 2017.

Učenici šestih razreda naše škole uputili su se 5. svibnja 2017. godine, u pratnji svojih razrednica s. Renate Azinović i Martine Kolovrat te učiteljice Ive Jurin na terensku nastavu u dolinu Neretve.

Na naš mali put krenuli smo prije 8 sati. Vremenske prilike nisu bile obećavajuće, ali na to je ova generacija navikla i nije dopustila da im se pokvari raspoloženje. Na koncu im se i Sunce ipak nasmiješilo.

Prva točka ovoga dana bila je posjet Arheološkom muzeju Narona. Ostaci rimskog hrama, skulpture rimskih careva i članova njihovih obitelji u prirodnoj veličini, kao i stotine arheoloških predmeta, ispričali su zanimljivu priču o arhitekturi i životu Narone. Prirodoslovni muzej Metković donio je uvid u životinjski svijet neretvanskog močvarnog kraja. Preparirane ribe, ptice, kukci i životinje, video-prikazi njihovih prirodnih staništa i audio projekcija prirodnog glasanja pojedinih vrsta, dali su mnoge odgovore, ali i potakli brojna pitanja. Da doživljaj bude potpun poslužio je fotosafari starim lađama kroz neretvanske kanale i tjesnace uz miris mandarina i ljepotu lopoča.

Ručak u staroj neretvanskoj kući donio je dašak života neretvanskog težaka i napunio baterije za slobodne sportske igre na Ušću čime je još jedna terenska priča lagano prišla svome kraju.

Iva Jurin, učiteljica matematike