Ukupno: 319681

KATOLIČKA OSNOVNA ŠKOLA IZDALA MONOGRAFIJU "VESLAMO EVO..."
Autor: Marina Klarić, 18. 3. 2018.

Katolička osnovna škola, prva Katolička osnovna škola u Republici Hrvatskoj, 2018. godine obilježava deset godina djelovanja. Tim povodom na sjednici Vijeća za katoličke škole Šibenske biskupije, održanoj 5. siječnja 2018. godine, odlučilo se kako će se tiskati monografija škole kojom će se zaokružiti ova okrugla obljetnica. Glavnom i odgovornom urednicom imenovana je s. Mandica Starčević, ravnateljica škole, koja je ubrzo sastavila Uredničko vijeće koje su činile učiteljice Hrvatskog jezika Ivana Milišić i Marita Županović, učiteljica Likovne kulture Milena Mikulandra i Marina Klarić, školska knjižničarka.

Iako je od ideje do realizacije proteklo samo dva mjeseca, stvaranju monografije pristupilo se ozbiljno. Monografija Veslamo evo... svjetlo dana ugledala je uoči blagdana sv. Josipa, kada je svečano predstavljena na predstavi povodom obilježavanja Dana škole, 16. ožujka 2018. godine.

Sam naziv "Veslamo evo...", poetičan, a opet tako snažan, asocira na citat Lukina evanđelja "Zaveslaj na pučinu" koji se nalazi na pročelju škole kao naše geslo.

Monografija nije pisana kronološki, već je sadržajno podijeljena na deset glavnih poglavlja, deset zaveslaja: Riječ osnivača, Povijest se piše, Naviru sjećanja, Suradnja u povjerenju, Zbog njih smo ovdje, Susreti nas oplemenjuju, Oni su nas obogatili, Naše posebnosti, Odgajamo i obrazujemo i Drugi o nama. Prvi zaveslaj simbolično je dodijeljen mons. Anti Ivasu, osnivaču Katoličke osnovne škole dok se u Zaveslaju za budućnost riječ dala mons. Tomislavu Rogiću i don Roku Glasnoviću, ravnatelju Katoličkog školskog centra i predstojniku Ureda za katoličke škole Šibenske biskupije.

U stvaranju monografije sudjelovali su kolege, kako sadašnji, tako i oni koje je život naveo drugim smjerom, učenici i roditelji.

Hvala svima koji su svojim doprinosom omogućili stvaranje ove monografije, a mi veslajmo i dalje stvarajući suvremenu školu, školu za budućnost ne zaboravljajući na Njegovu riječ.

Marita Županović, učiteljica Hrvatskog jezika

Marina Klarić, školska knjižničarka