Ukupno: 319681

OBILJEŽAVANJE OBLJETNICE RUJANSKOG RATA
Autor: S. Mandica Starčević, 17. 9. 2018.

Povodom 27. obljetnice Bitke za Šibenik, odnosno Rujanskog rata, u kongresnoj dvorani naše škole okupili su se  17. rujna učenici predmetne nastave sa svojim učiteljima.

U goste nam je dosao umirovljeni pukovnik 113. brigade Neven Berović. Približio nam je događaje uoči, za vrijeme i nakon oslobađanja Šibenika. Druženje smo upotpunili kratkim isječcima iz dokumentarnog filma Šime Strikomana "Vodice, Šibenik 1991./1992." Razgovor su vodile učenice 8.b Ela Koludrović i Marijeta Dugopoljac.

Na početku se gost predstavio našim učenicima ì objasnio kakva je bila situacija uoči same Bitke. Rekao je kako se osjetilo da sve vodi velikom ratu, ali i kako su se svi nadali iznalaženju mirnog rješenja. Ljudi su se spontano okupljali, svjesni činjenice ako krenu u rat kako će se boriti protiv treće najjače armije na svijetu. Prije same Bitke, brigada je brojila 1000 branitelja koji su bili raspoređeni duž cijele okolice Šibenika, uz slabo naoružanje, što je bilo preslabo za neku kvalitetniju obranu.

Dio oko Bribirskih Mostina branitelji nisu pokrivali te je okupator bez problema izbio na šibenski most, u vrijeme kad je preko Drniša također dolazila skupina tenkova. Branitelji su bili malobrojni i naoružani samo lovačkim puškama, sve dok iz Zagreba nisu dobili dva kamiona naoružanja što im je dalo snažan vjetar u leđa. Zaplijenjeno oružje iz zauzetih vojarni u Zvečevu, Kruščici i Smokvici još je više pomoglo u obrani grada, ali i cijele Hrvatske. Obaranje dvaju aviona, braniteljima je povećalo samopuzdanje i sigurnost, što je rezultiralo većim brojem priključenih 113. brigadi.

Značajnu ulogu imala je i bitka kod Pakova sela, gdje je neprijatelj odbijen i na taj način spriječena je jos veća opsada grada. Šibenski most je 20. rujna oslobođen i na taj način spriječeno je odsjecanje juga Dalmacije od ostatka Hrvatske.

Pukovnik Berović je na kraju poručio učenicima neka vole i čuvaju svoju domovinu jer je nastala na krvi brojnih branitelja kako bi svi mogli danas živjeti u slobodi.

Jelena Škugor i Ivana Mihek, učiteljice Matematike