Ukupno: 319550

30. DRŽAVNA SMOTRA UČENIČKIH ZADRUGA
Autor: S. Mandica Starčević, 15. 10. 2018.

U Vinkovcima je održana 30. Državna smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske, u prostoru dvorane Barun Trenk od 11. do 14. listopada 2018. Domaćini smotre bili su škole OŠ Vođinci i Srednja strukovna škola Vinkovci. Sudjelovalo je 79 učeničkih zadruga s izložbenim prostorima, 8 učeničkih zadruga s istraživačkim radovima, 14 kreativnih radionica za sudionike i posjetitelje i 21 učeničkih zadruga kao voditelji županijskih izložbenih prostora s izložbenim primjercima svih učeničkih zadruga pojedine županije, te 5 zadruga kao gosti.

Naša UZ "Školjka" je pozvana na Državnu smotru kao trećeplasirana na Međužupanijskoj smotri, koja je održana krajem mjeseca svibnja u Zadru.

Naša UZ je osnovana 2011. godine i broji više skupina (Modelarstvo, Mediteransko bilje, Likovna skupina, Ekološke skupine, Domaćinstvo i Masline) u kojima sudjeluje velik broj  učenika koji svojim radom sudjeluju na školskim sajmovima, natječajima, projektima i smotrama.

Na državnoj smotri u Vinkovcima učenica šestog razreda Mihaela Dorbić u pratnji voditeljice učeničke zadruge Sandre Antić je predstavila županijski stol s proizvodima učeničkih zadruga  ŠKOLJKA“, „KRTOL“, „ŠIBENSKO BLAGO“, „RUKE“, „MASLINA“ te „MAKIRINA“ . Sudjelovali su u različitim radionicama, i to: Izrada nakita od drvenih elemenata, Molovanje, Slika na drvetu, Pirografija, Transver tehnika na drvu. Također su se kroz šetnju gradom u organizaciji učenika SSŠ Vinkovci upoznali s ljepotama i poviješću najstarijeg naselja u Europi.

Na svečanom zatvaranju najavljeno je kako će se dogodine Državna smotra održati u Vinkovcima. UZ „SKOLJKA“ uz lijepo iskustvo sudjelovanja, ima poticaj nastaviti s radom i  razvojem kreativnosti unutar naše učeničke zadruge kroz skupine koje pokrivaju različita područja stvaranja.

Sandra Antić, učiteljica Likovne kulture