Ukupno: 319600

MEĐUNARODNI DAN LJUBAZNOSTI
Autor: Martina Kolovrat, 13. 11. 2020.

Ljubaznost je jedna od vrlina koja bi trebala krasiti svakog čovjeka. Ne traži puno, a stvara toplinu koja može zagrijati i najhladnije srce. Svijet bi bio puno bolji kada bi svi bili ljubazni jedni prema drugima jer bi time iskazali toleranciju, poštovanje, ljubav i mir. Ljubaznost je svima potrebna!                                                          Primijenili su je i proslavili 13. studenog, učenici 1.a i 3.a kada se u svijetu obilježava Međunarodni dan ljubaznosti.  Cilj je razvijati svijest o potrebi ljubaznog ponašanja prema drugima, potaknuti učenike da prihvaćaju različitosti, da budu tolerantni prema drugima, da iskazuju ljubaznost te da na najjednostavniji način nekome uljepšaju dan. Dovoljan je osmijeh, zagrljaj, pozdrav, lijepa riječ… da nekome vratimo osmijeh na lice!
Proslavom ljubaznosti uveseljavali su sebe i druge malenim znakovima pažnje kako bi se prisjetili da ljubaznost ne košta ništa, a znači puno.                                Učenici 1.a iznosili su svoje ideje kako mogu biti ljubazni jedni prema drugima, pisali lijepe riječi i osmijehe te s učenicima 3.a izradili plakat koji su postavili na vidljivo mjesto u Školi kako bi prolaznicima izmamili osmijeh na lice te im uljepšali dan.

Učenici 3.a razreda proveli su aktivnost kojom su potvrdili uzročno-posljedičnu vezu dobrih djela i onog prekrasnog što nam se, čineći dobro, vraća.                      Da bi se pripremili za proslavu Dana ljubaznosti, u sklopu nastavne cjeline iz Vjeronauka Božji prijatelji, učenici 1. razreda učili su o ljubaznosti kao daru koji si svatko može priuštiti. Nakon što su poslušali i analizirali priču “Ljubazni lav”, likovno su prikazali ljubaznost u njihovom životu te kako je oni vide i žive. Zaključili su da ljubaznost ne traži velike stvari, da se krije u nesebičnom dijeljenju malih znakova pažnje, lijepoj riječi i poklonjenom osmijehu.
Čvrsto vjerujemo da širenje ljubaznosti utječe i na našu sreću!

Nasmiješite se, stavite osmijeh na lice, pozdravite, pomozite, zagrlite i uvijek budite ljubazni prema drugima jer nijedan čin ljubaznosti, ma kako malen bio, nije uzaludan!
                                                                                       Sretan vam dan ljubaznosti!

Ines Baljkas Nakić i Željka Ćaleta Car, učiteljice