Ukupno: 319609

NAŠ HOD - DOBROTE - PUTEM NADE, LJUBAVI, RADOSTI I MIRA
Autor: S. Mandica Starčević, 16. 1. 2021.

Tijekom prosinca 2020. učenici 1.a i 3.a sudjelovali su u eTwinning projektu Naš hod – DOBROTE -putem nade, ljubavi, radosti i mira. Cilj projekta u kojem je sudjelovalo sedam osnovnih škola u RH je razvoj pozitivne slike o sebi kao i odgovornosti prema sebi i drugima unutar škole, doma i lokalne zajednice. Tijekom trajanja projekta poticalo se njegovanje temeljnih humanih vrijednosti – prijateljstva, povjerenja, pravednosti, suosjećanja te brige za druge.Partnerske škole razmjenjivale su primjere dobre prakse pa su pomoću IKT alata osmišljavali prigodne sadržaje – snimali čitanje poezije i proznih tekstova, igrokaza, blagdanskih pjesama, izrađivali digitalne čestitke te prezentirali drugima svoje aktivnosti.

Učenici 1.a razreda izradili su kalendar dobrih djela iz kojeg su svakodnevno ostvarivali zadane zadatke, “izvukli” su svog anđela - tajnog prijatelja kojem su svakodnevno pomagali i za kojeg su se molili. Također, prikupljali su hranu i higijenske potrepštine za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi te izradili hranilice za ptice stanarice. Na kraju projekta, prigodnom recitacijom Božićna poruka  čestitali su Božić svojim projektnim partnerima te im poslali interaktivne digitalne čestitke.

Učenici 3.a razreda osmislili su i prezentirali svoj virtualni adventski kalendar. Skenirajući svakodnevno QR kodove na mrežnim stranicama Škole i na lokacijama u blizini škole, roditelji, učenici i posjetitelji očitavali su učeničke prigodne video poruke čiji je cilj bio obogatiti srca ljudi i podsjetiti ih na dobrotu i zajedništvo koje šire jedni prema drugima. Predstavljajući izrađene božićne čestitke kao i nastajanje video zapisa za adventski kalendar, učenici su pokazali maštovitost, kreativnost i volju za izradom emotivnih božićnih poruka. Izradili su i digitalne puzzle kako bi se projektni partneri zabavili, a pritom i razvijali pažnju, koncentraciju i percepciju. Kao rezultat zajedničkog hoda dobrote svih partnera, nastala je zajednička pjesma Tiha noć kako bi ispunila srca ljubavlju, pažnjom i dobrotom.

Ostvarivanjem zadataka i planiranih aktivnosti  učenici su ispunili ciljeve projekta - utjecali su na svoj razred, zajednicu i lokalnu sredinu. Podsjetili su nas da su dobrota i ljubav blago koje nam nitko ne može oduzeti. Činimo dobro jer je dobrota i naša vrlina!

Željka Ćaleta Car i Julija Crnogaća, učiteljice razredne nastave