« Svibanj 2024 »

SVJETSKI DAN OSOBA S DOWN SINDROMOM
Autor: S. Mandica Starčević, 22. 3. 2021.

„ Nemojte se usredotočiti na njihove nedostatke jer ćete previdjeti njihove sposobnosti, ljepotu i jedinstvenost. Volite ih i prihvaćajte baš onakve kakve jesu jer ćete upravo tad shvatiti da su savršeni.“ Y. Pierre

Prvog dana proljeća nosimo različite, šarene čarape! Ove nastavne godine Svjetski dan osoba s Down sindromom obilježen je u nedjelju, ali su ga učenici 1.a, 1.b, 3.a i 3.b proslavili u ponedjeljak, 22. ožujka 2021. Kako bi se podigla svjesnost o potrebama i potaknulo otklanjanje bilo kakvih predrasuda o osobama s Down sindromom, svake godine se oblače različite čarape koje moraju biti šarene i sretne baš kao i osobe s Down sindromom. Upravo na taj način u cijelom svijetu pokazuje se podrška osobama kako bi se integrirali u društvo, postigli jednaka prava te kako bi im život bio bolji i kvalitetniji.

Učenici razredne nastave pogledali su edukativni film o Down sindromu koji prikazuje nastanak kromosomskog poremećaja te koje posljedice ostavlja kod djece. Film nosi poruku da djeca s Down sindromom imaju jednake potrebe kao i ostali, samo ih moraju zadovoljiti na neke druge načine u kojima im je neophodna naša pomoć. Uvidjeli su da su djeca sa sindromom Down dio naše zajednice i da ih treba ravnopravno prihvatiti. Također, slikali su šarene čarape i pisali poruke prijateljstva čije širenje obogaćuje naše živote te živote svih osoba s Down sindromom.

Dodatno, učenicima 3. a razreda, edukacijska rehabilitatorica M. Rupić i knjižničarka M. Klarić  su kroz kratku prezentaciju i priču J. Moore-Mallinos Moja prijateljica ima Downov sindrom prikazale osnovne značajke djece sa sindromom Down, ali i svu toplinu i emocije koju ova djeca pružaju.

Učenici su zaključili da su Oni savršeni na malo drugačiji način i da je, upravo, u različitosti bogatstvo i ljepota života te da je potrebno prihvatiti kako bismo sretno živjeli zajedno!

Željka Ćaleta Car, Marija Gatara  učiteljice