Ukupno: 319618

1.a i 3.a KAO PROJEKTNI PARTNERI U ETWINNING PROJEKTIMA „THE BEAUTY OF READING“ I „UZ ČITANJE RIJEČI RASTU / WORDS GROW BY READING
Autor: Martina Kolovrat, 24. 6. 2021.

Čitanje nam omogućuje putovanje kroz prostor i vrijeme… Čitanjem obogaćujemo svoj život, istražujemo različite kulture, mogućnosti, poboljšavamo koncentraciju, razvijamo kritičko i analitičko razmišljanje kao i emocionalno zdravlje. Knjige nas motiviraju i nadahnjuju, pomažu nam otkriti sebe i svoje potencijale. Kako bi ljubav prema čitanju prenijeli svojim učenicima, učiteljice 1.a i 3.a uključile su ih u dva eTwinning projekta – „The beauty of reading“ (121 sudionik) i „Uz čitanje riječi rastu/Words grow by reading“ (270 sudionika) tijekom nastavne godine 2020./2021..

Cilj projekata bio je približiti djeci čitanje knjiga te time izgrađivati kulturu čitanja, razvijati čitalačku vještinu učenika i njihovo kritičko mišljenje. Kroz naviku čitanja i promišljanja različitih vrsta književnih djela važno je utjecati na cjeloživotno obrazovanje učenika, poticati radost čitanja, razvijati vještinu čitanja, učiti kako se odnositi prema knjizi, pobuditi interes učenika za samostalno čitanje knjiga te time utjecati na izgrađivanje svestrane stvaralačke osobe razvijenih sposobnosti čitanja, izražavanja, doživljavanja i vrednovanja književnih djela.                        Učenici su svakog mjeseca od voditeljica projekata dobili zadatak koji su odradili i predstavili drugima na Twinspace-u. Ostvarili su suradnju sa školskom knjižnicom, darivali knjige, sudjelovali u Svjetskom danu  čitanju naglas, Međunarodnom danu dječje knjige, Danu hrvatske knjige promovirali svoju omiljenu knjigu i pokazali gdje najradije čitaju, izrađivali digitalne čestitke, pokazali kako su obradili u školi omiljenu lektiru, sudjelovali u različitim čitalačkim izazovima…                                                                                                              Učenici 1.a i 3.a zajednički su ostvarili pojedine zadatke pa su međusobno izradili i razmijenili straničnike za omiljene im knjige te su, povodom, Svjetskog dana pripovijedanja bajki, učenici 3.a pripovijedali svoje najdraže bajke učenicima 1.a razreda. Učenici su projekte evaluirali pozitivnim ocjenama te su iskazali nadu za nastavkom projekata u sljedećoj nastavnoj godini.
Obogatimo svoj život čitanjem, istražujmo, rastimo, osvijestimo svijet izvan našeg dosega i naučimo vrijednost otvorenog uma!

Željka Ćaleta Car, učiteljica 1.a