« Svibanj 2024 »

U SVIJETU LIKOVNIH UMJETNIKA 3
Autor: Martina Kolovrat, 1. 7. 2021.

ʻSvako dijete je umjetnik, no problem je kako ostati umjetnikom nakon što dijete odraste. Kao dijete sam crtao kao Raphael, no kad sam odrastao trebao mi je cijeli život da ponovno počnem crtati kao dijete.ʼ  Pablo Picasso

Djeca se likovno izražavaju od svoje najranije dobi. Spontani likovni izričaj služi im kao sredstvo komunikacije te im omogućuje da crtanjem ili slikanjem iznesu pred odrasle svoj unutarnji svijet - misli, spoznaje i emocije.

Polaskom u školu, svako dijete nastavlja pronalaziti put za likovno stvaranje i uloga svakog učitelja je pružiti mu što više mogućnosti da se likovno izražava i da istražuje različite likovne materijale i tehnike. Također, važno ga je upoznati s mogućnostima što mu likovni izričaj pruža kako bi na kreativan način učio promatrati i upoznati svijet oko sebe.

S tim ciljem, učenici 1.a razreda priključili su se eTwinning projektu „U svijetu likovnih umjetnika 3/Art in my heart“ te su među 309 projektnih partnera na Twinspace-u prezentirali svoje aktivnosti tijekom nastavne godine.

Cilj projekta bio je upoznati učenike s radom, životom i djelima različitih umjetnika, osnovama likovnog jezika kao i stvoriti im uvjete za stvaralački razvoj. Tijekom nastavne godine učenici su oblikovali i stvarali u skladu s dobi, vještinama i znanjem iz područja likovnih umjetnosti.

Kroz različite likovne radionice upoznali su slikarske rukopise svjetskih likovnih umjetnika te se likovno izražavali poput Pabla Picassa, Augustea Herbina, Vasilija Kandinskog, Kimmya Cantrella, Pieta Mondriana te poznate hrvatske slikarice Ane Kolega. Hrvatska umjetnica upoznala je likovni izričaj učenika koji su je upoznali s projektnim aktivnostima koje provode na satovima Likovne kulture.

Više o radovima pogledajte na linku: https://bit.ly/u-svijetu-likovnih-umjetnika

Postavljeni ciljevi i zadaci eTwinning projekta pomogli su učenicima u proširivanju mogućnosti upotrebe različitih materijala i tehnika u likovnom stvaralaštvu, razvijati ljubav i pozitivan stav prema umjetnosti. Tijekom trajanja projekta, mali umjetnici su kroz individualno likovno izražavanje i stvaranje ostvarili mogućnost produbljivanja vlastitih emocija i doživljaja ulazeći u čaroban svijet boja i oblika… U tome su i uspjeli!

Željka Ćaleta Car, učiteljica 1.a