Ukupno: 319545

NATJECANJE SUDOKU - ŠKOLSKA RAZINA
Autor: Martina Kolovrat, 26. 10. 2021.

Sudoku je popularna logička igra. Naziv dolazi od japanskog „Su ji WaDokushin Ni Kagiru“, ali njezino podrijetlo nije japansko. Igra je objavljena u osamdesetim godinama 20. stoljeća pod nazivom „Mjesto broja“ (Number Place) u američkom časopisu za mozgalice i postala je popularna u Japanu. Ali, prava eksplozija dogodila se 2005. kada se sudoku proširio cijelim svijetom i postao masivno popularan. Danas je sudoku jedna od najslavnijih i najobjavljivanijih igara u časopisima, novinama i na internetu.

Ova popupularna igra postala je i projekt Sudoku natjecanja s ciljem razvoja vještine rješavanja logičkih i problemskih zadataka kod djece i mladih i mogućnost izbora talentiranih natjecatelja juniorske reprezentacije svjetskog natjecanja za mlade do 18 godina koji će sudjelovati na svjetskom prvenstvu World Sudoku Championship.

Dana 25. listopada više od 5000 djevojčica i dječaka u više od 300 osnovnih i srednjih škola diljem Hrvatske natjecalo se u rješavanju Sudokua u organizaciji Hrvatske Mense uz potporu Agencije za odgoj i obrazovanje. Ovom natjecanju pristupili su i naši učenici u dvije kategorije: Mali bistrići Kadeti, pod mentorstvom učiteljica Informatike Josipe Baljkas Klisović i Martine Kolovrat.

Zanimljivo je da se zateknete sami sa svojim logičkim razmišljanjem i teško je raspravljati o rješenju sa bilo kojom drugom osobom jer svatko ima svoj način. Ono što je najvažnije probili smo led i sa Sudoku nastavljamo hrabro i dalje tijekom cijele godine, a ne samo na dan natjecanja.

Učenik Luka Vudrag (3.b) pod mentorstvom učiteljice Informatike Martine Kolovrat pozvan je na Regionalnu razinu natjecanja te na taj način predstavljao našu Školu. Čestitamo!

Martina Kolovrat, učiteljica Informatike