Ukupno: 319685

STOP VRŠNJAČKOM NASILJU
Autor: Martina Kolovrat, 1. 3. 2024.

Zadnje srijede u veljači obilježava se Dan ružičastih majica, odnosno Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Vršnjačko nasilje ozbiljna je i česta pojava i potrebno je širiti svijest o tom problemu.

Učenici razredne nastave sudjelovali su raznim aktivnostima u obilježavanju Dana borbe protiv vršnjačkog nasilja.

U prvim razredima učenici su se kroz prezentaciju i razgovor upoznali s ciljem obilježavanja Dana ružičastih majica. Saznali su značenje ružičaste majice te su zatim crtali i bojali svoju koju su obilježili potpisom i dlanom.

Učenici drugih razreda su se „borili“ lijepim riječima protiv nasilja te su dizajnirali majice pozitivnim porukama. Pedagoginja je u 2-im razredima održala radionice na temu nasilja. Pomoću poučne priče i različitih radioničkih aktivnosti nastojalo se osvijestiti učenicima osjećaje koji se javljaju kod drugih kad im se drugi rugaju ili kad ih izbacuju iz društva. Učenici su osvijestili svoje osjećaje koje doživljavaju u različitim situacijama, kako bi mogli prepoznati potrebe i osjećaje drugih te razvijati empatiju prema drugom ljudskom biću. Naučili su kako prijatelje trebaju birati ne na osnovu vanjskih već unutarnjih osobina. Na kraju radionice su dogovorena razredna pravila, odnosno poželjna i nepoželjna ponašanja razrednih kolega.

Učenici trećih razreda pogledali su prezentaciju o tolerantnom ponašanju i navodili primjere tolerantnog i netolerantnog ponašanja. Zatim su izradili razredni znak protiv nasilja, te su uredili razredni pano s porukama STOP nasilju.

Učenici četvrtih razreda odjeveni u ružičaste majice dizajnirali su vlastite u kojima su pisali poruke protiv nasilja podržavajući ljubav, prihvaćanje i toleranciju.

Antonija Mamužić i Željka Ćaleta Car, učiteljice

Ivana Bakotić, pedagoginja