Ukupno: 319694

TRAJNA FORMACIJA DJELATNIKA KATOLIČKIH ŠKOLA U HRVATSKOJ
Autor: Martina Kolovrat, 10. 3. 2024.

Susret trajne formacije djelatnika katoličkih škola u Hrvatskoj o temi „Cjeloviti rast osobe“ održan je u subotu 9. ožujka u prostorima Katoličke osnovne škole „Ivo Mašina“ u Zadru.

Susret u službi stručnog usavršavanja okupio je 250 djelatnika iz 12 katoličkih osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj. Susret je počeo molitvom Srednjeg časa. Pozdravnu riječ sudionicima uputio je predstojnik Nacionalnog ureda za katoličke škole pri HBK vlč. Ivica Žuljević.

Vlč. Žuljević prenio je pozdrave požeškog biskupa Antuna Škvorčevića, predsjednika Vijeća HBK za katolički odgoj i obrazovanje. U polovici korizmenog hoda prema Vazmenom otajstvu, istaknuo je važnost molitve na koju je pozvao i papa Franjo u pripravi za Jubilej 2025. godine.

Izlaganje „Suradnja unutar školskog sustava“ održao je mons. Ante Sorić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije i nekadašnji ravnatelj Klasične gimnazije Ivan Pavao II. Zadar. Psihoterapeutkinja Maja Jakšić održala je izlaganje „Zahvalnost – put do svetosti. Cilj rasta osobe je svetost“. Sudionici susreta sudjelovali su i u misnom slavlju koje je u crkvi sv. Pavla predvodio zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

U drugom dijelu susreta, sudionici su razmotrili primjere dobre prakse katoličkih škola, odvojeno za osnovne i srednje škole. Primjer dobre prakse predstavile su i učiteljice naše škole Željka Ćaleta-Car i Antonija Mamužić  pod naslovom "Digitalni alati u razrednoj nastavi". Potom je održan Aktiv projektne suradnje među školama, kada su djelatnici katoličkih škola razmijenili praktična iskustva s obzirom na predmete koje predaju. Održano je deset aktiva iz područja jezika (hrvatski, engleski, njemački, talijanski), klasičnih jezika, prirodoslovno-tehničkih predmeta (matematika, tehnička kultura, fizika, informatika, kemija, priroda, biologija), društveno-humanističkih predmeta (povijest, geografija, psihologija, logika, sociologija, politika i gospodarstvo), odgojnih predmeta (likovna kultura/umjetnost, glazbena kultura/umjetnost, tjelesna i zdravstvena kultura), vjeronauk, razredna nastava, stručne službe, ravnatelji s predstojnikom Žuljevićem i tehničke službe. Tijekom aktiva odgojnih predmeta te prirodoslovno-tehničkih predmeta radionice i razmjene iskustva vodile su i učiteljice naše škole: učiteljica razredne nastave Ivana Labor, učiteljica Likovne kulture Milena Mikulandra te učiteljica Informatike Martina Kolovrat.

Vlč. Žuljević zahvalio je domaćinu, Zadarskoj nadbiskupiji i don Rolandu Jeliću, ravnatelju KOŠ Ivo Mašina, gdje je susret održan. Susret čiji je smisao ohrabriti, informirati i osnažiti djelatnike u radu u katoličkim školama, organizirao je Nacionalni ured za katoličke škole pri HBK u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje.

Izvor: https://ika.hkm.hr/novosti/u-zadru-odrzan-susret-trajne-formacije-djelatnika-katolickih-skola-u-hrvatskoj/