preskoči na sadržaj

Katolička osnovna škola Šibenik

Login
Brojač posjeta
Ispis statistike od 4. 9. 2015.

Ukupno: 320836
Danas: 55
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
STEM PUTOVANJE S MAJKOM BOŽJOM TRSATSKOM
Autor: Martina Kolovrat, 27. 4. 2024.

U petak, 26. travnja, u ranim jutarnjim satima, učenici 5.a, 6.a, 7.a i 7.b, uz pratnju učiteljica Informatike Martine Kolovrat i Josipe Baljkas Klisović te učiteljice Matematike i razrednice 5.a razreda Jelene Škugor, krenuli su na terensku nastavu u Rijeku. Iako je prvobitno planirano da sudionici budu samo učenici 5.a i 7.a/b razreda koji pohađaju izborni predmet Informatiku, prilagodili smo planove zbog odustajanja većeg broja sudionika iz 7.a razreda. U skladu s tim, odlučili smo uključiti i učenike 6.a razreda, od kojih je deset odabralo sudjelovati u terenskoj nastavi u Rijeci, budući da nisu bili sudionici županijskog natjecanja u odbojci koje se održavalo istoga dana.

Po dolasku u Rijeku, učenici su imali priliku prošetati Korzom prije početka zakazane radionice i posjeta Muzeju. Kako bismo maksimalno iskoristili vrijeme i zbog veličine grupe, podijelili smo se u dvije manje grupe. Učiteljice Jelena i Martina su s učenicima 5.a razreda krenule na radionicu Treasure Hunt u Stem Lab Centra tehničke kulture u Rijeci, dok je učiteljica Josipa vodila ostale učenike u Muzej informatike Peek&Poke. Nakon sat i pol vremena, grupe su zamijenile aktivnosti kako bi svi učenici imali priliku sudjelovati u obje aktivnosti.


U Stem Lab-u srdačno su nas dočekale voditeljice Vedrana Plenča i Martina Goričanec. Radionica "Treasure Hunt" sastojala se od nekoliko igara prilagođenih dobnoj skupini učenika. Raspoređeni u grupe, učenici su morali riješiti osam različitih zagonetki kako bi otkrili stazu kojom će voziti robota. Igre su se uglavnom fokusirale na STEM područje, uključujući matematičke slagalice poput Tangrama, Pentomina i mozgalica, te informatičke igre poput Tajni šifriranja (Cezarova šifra), zupčanog prijenosa, eksponencijalnog rasta, RGB i HEX boja te robotike. Uz minimalnu pomoć voditeljica, učenici su uspješno riješili sve zagonetke i s veseljem završili Treasure Hunt, primajući nagradni paket za pobjednike.

    

U muzeju Peek&Poke srdačno nas je dočekao suosnivač Svetozar Nilović - Tozo, koji nas je proveo kroz više od 1000 izložaka računala i uređaja za obradu informacija u stalnom postavu muzeja. Otvoren 22. rujna 2007. godine uz podršku građana, tvrtki i udruga, muzej se prostire na 300 m² i sadrži artefakte od najranijih početaka informatizacije do danas. Među zanimljivim eksponatima su prvo "kućno računalo" Minivac iz 1961., računalo AMIGA na kojem je Andy Warhol radio svoje radove, računala iz filmske industrije (npr. Jurrasic Park), prvo hrvatsko računalo Miroslava Kocijana, prvi europski kalkulator proizveden 1971. u Bujama u tvornici Digitron, superračunalo SGI UV 2000 kodnog naziva Vihor koje se koristilo za obradu Aladin sustava za numeričku prognozu vremena, teremin - jedan od najranijih elektronskih instrumenata, tehnološki dizajni i još mnogo toga. Eksponati su u dobrom stanju, a mnogi su rijetki, što ih čini izuzetno zanimljivima za posjetitelje. Posebno je fascinantno što se većina konzola može isprobati, a što su učenici s oduševljenjem iskoristili. U znak priznanja za točne odgovore na postavljena pitanja, učenik Ante Lapić dobio je majicu s likom Nikole Tesle izrađenom pomoću ASCII znakova i šalicu Peek&Poke. Također, za informatičku učionicu primili smo plakat s istim likom i knjigu "Mići princ", prijevod kultnog djela na čakavski dijalekt Hrvatskog primorja.

    

Nakon završetka aktivnosti u Muzeju i STEM Laboratoriju, krenuli smo autobusom prema Trsatu gdje smo u restoranu Carraca Pub uživali u ručku uz uslužno i izuzetno organizirano osoblje. Nakon ručka, posjetili smo Svetište Majke Božje Trsatske, gdje nas je dočekao fra Šimun Benedikt Kopričanec. Prošetali smo svetištem i saznali neke zanimljivosti vezane uz njega, uključujući značaj svete kuće i njezin čudesan dolazak na Trsat te kasnije u Loreto. Zajedno smo se pomolili ispred slike Gospe Trsatske te ostavili vrijeme za osobne molitve i razgledavanje. Nakon toga, krenuli smo natrag prema Šibeniku i sretno stigli kući u večernjim satima.

Ova terenska nastava pružila je učenicima priliku za dublje učenje, istraživanje i duhovni rast. Kroz edukativne aktivnosti, posjete muzeju i svetištu, stekli su nova znanja i iskustva te inspiraciju za daljnje učenje i razvoj. Vjerujemo da će ovo putovanje postati tradicija koju ćemo s veseljem nastaviti i dogodine.

Josipa Baljkas Klisović, učiteljica Informatike





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju