« Svibanj 2024 »

FESTIVAL ZNANOSTI
Autor: Martina Kolovrat, 28. 4. 2024.

„Uči, otkrij, istraži!” moto je ovogodišnjega Festivala znanosti naše škole. Cilj samog projekta bio je pokazati mlađim, ali i starijim naraštajima zanimljive, istraživačke i poticajne aktivnosti prirodnih, tehničkih i informatičkih znanosti preko izvannastavnih aktivnosti koje se organiziraju u našoj školi.

Tri su dana, od 23. do 25. travnja, Kreativni kemičari izvodili različite pokuse kojima su mnogi učenici, djeca iz vrtića i roditelji bili oduševljeni. Mali biolozi su gostima dopustili mikroskopirati i pokazivali mikroskopske preparate te predstavili svoje svakodnevno društvo – „ekipu” punoglavci i fantastičnu petorku paličnjaka. Mnogo zanimljivih pojedinosti moglo se naučiti i o životu pčela. Jako bučni, ali jako zanimljivi bili su modelari i robotičari koji su pokazali i potaknuli goste na izradu vlastitih rukotvorina te ih uveli u svijet umjetne inteligencije. Na kraju, kako bismo zaokružili cijelu priču, svoje su vještine pokazali učenici 3D svijeta i eKreativci. Privjesci, medaljoni, pribor za rad… samo su neki od predmeta izrađeni 3D printerom pred budnim okom zainteresirane publike. eKreativci su za kraj našim gostima pripremili zanimljive logičke i društvene igre poput labirinta, memorija, rebusa, sudokua i i igre „Čovječe, ne ljuti se”. Za istaknuti je da je članica izvannastavne skupine eKreativaci osmislila i izradila maskotu festivala – hobotnicu. Učenici koji su bili u ulozi izlagača morali su, osim teorijskoga znanja, uspješno pokazati i komunikacijske vještine dok su posjetitelji naučili i vidjeli štošta novo.

Nekima je ovo bio prvi susret s prirodoslovnim i tehničkim znanostima, neki su ponovili naučeno, dok su pak stariji mogli uvidjeti koliko se znanost i pristup znanju i razvoju vještina promijenio zadnjih desetljeća.

Vesela i zainteresirana lica naših posjetitelja nagrada su za veliki trud svih sudionika festivala, od učitelja do učenika. Svi su tri dana neumorno odrađivali svoje zadatke i u njima uživali bez obzira na školske obaveze..

Ovo je bila prilika da učite, otkrivate i istražujete fascinantne svjetove koji će nadahnuti vašu radoznalost i otkriti nova saznanja. Vidimo se iduće godine!

Ema Kolovrat, učiteljica Biologije i Kemije