Ukupno: 319583

Reizborni sabor salezijanaca suradnika
Autor: S. Mandica Starčević, 9. 11. 2013.

Od 8. do 10. studenoga u Katoličkoj osnovnoj školi u Šibeniku održan je Reizborni sabor Udruženja salezijanaca suradnika Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Osnovna tema Sabora bila je „Apostolat i poslanje salezijanaca suradnika“, a dnevni je red bio vrlo intenzivan i bogat.

U petak 8. studenog, nakon usvajanja poslovnika i dnevnog reda sabora, uslijedila su izvješća koordinatora, tajnika i rizničara Udruženja o radu u protekle tri godine i trenutačnom stanju. Nakon večernje molitve, salezijancima dobro poznatu „riječ za laku noć“ uputio  je provincijal Hrvatske salezijanske provincije don Pejo Orkić iskazavši suradnicima veliku potporu i ohrabrenje.

U subotu je gost predavač sabora, don Stjepan Bolkovac, dugogodišnji i sada već bivši povjerenik salezijanaca suradnika u Svjetskom vijeću, održao korisno i vrlo pronicljivo predavanje o suradničkom apostolatu i poslanju. Predavanje se temeljilo na “Pravilniku salezijanskih suradnika“, koji je 1876. godine napisao sam utemeljitelj Udruženja – sveti Ivan Bosco, a bilo je popraćeno s nekoliko tematskih prezentacija, što je zaista bilo pravo nadahnuće i potaknulo jačanje salezijanskog duha kod svih nazočnih. Uslijedili su tematski rad po  grupama i euharistijsko slavlje koje je predvodio don Pejo Orkić u koncelebraciji sedmorice salezijanaca. U kratkoj i nadahnutoj propovijedi ohrabrio je suradnike na njihovu apostolskom putu. Svojevrsno iznenađenje bio je dolazak šibenskog biskupa Ante Ivasa, koji je na kraju svete mise također sve srdačno pozdravio i sabornicima uputio nekoliko pobudnih riječi.

Najvažniji radni trenuci Sabora bili su donošenje Direktorija o početnom odgoju i obrazovanju te ulasku u Udruženje, koji će sigurno povećati kvalitetu procesa početnog odgoja, te radionice po službama unutar vijeća, na kojima su sudionici imali priliku razmijeniti iskustva, ideje i upute za dalji napredak u radu.

U subotu navečer sabornicima se pridružila i s. Damjana Tramte, provincijalka sestara KMP za Hrvatsku i Sloveniju, koja  je nakon vrlo bogate zajedničke vesele večeri uputila svoju „riječ za laku noć“.

U nedjelju su, zajedničkim radom i sugestijama svih mjesnih vijeća donesene smjernice za rad Pokrajinskog vijeća i cijelog Udruženja u naredne tri godine, nakon čega je izabrano novo Pokrajinsko vijeće.

Novo Pokrajinsko vijeće čine:

1. Zlatko Štorek, koordinator

2. Sanja Ilić, tajnica

3. Spomenka Miholić, rizničarka

4. Ivana Petrak, savjetnik za odgoj i obrazovanje

5. Luka Hudinčec, savjetnik za apostolat

6. Darko Pejković, savjetnik za komunikacije

7. s. Maja Dolenec, povjerenica KMP

8. don Petar Belina, povjerenik SDB

Svi prisutni sabornici doživjeli su istinsko bratsko zajedništvo u duhu svetog Ivana Bosca, a odaziv velikog broja mjesnih povjerenika, don Stjepana Bolkovca, koji je svojim dugogodišnjim međunarodnim iskustvom u radu sa salezijancima suradnicima obogatio sve prisutne, te dolazak Provincijala SDB i Provincijalke KMP, kao i iznimno dragih i cijenjenih gostiju, dokaz su jačanja međusobnog povjerenja i zajedništva među granama Salezijanske obitelji.  (preuzeto s web: Don Boscovi salezijanci)

Novo Pokrajinsko vijeće čine:

1. Zlatko Štorek, koordinator