Ukupno: 319586

Sakramenti – temelj kršćanskog rasta u vjeri
Autor: S. Mandica Starčević, 2. 9. 2014.

„Pod imenom duhovnih vježbi razumijevamo sve načine ispitivanja savjesti, razmišljanja, razmatranja, usmene i mislene molitve i drugih duhovnih čina. Kao što su, naime, hod, pješačenje i trčanje tjelesne vježbe, isto tako se duhovnim vježbama naziva svaki način da se duša pripravi i skloni da odstranimo sve neuredne sklonosti te da, pošto smo ih odstranili, tražimo i nađemo Božju volju, uredivši svoj život za spasenje duše.”

sv. Ignacije

Od samog početka djelovanja naše Katoličke osnovne škole, svi djelatnici povodom početka školske godine polaze na dvodnevnu duhovnu obnovu na otok Prvić.

I ove školske godine smo se „otisnuli” u Prvić Luku, 1. i 2. rujna.

Kroz naš duhovni rast vodio nas je don Marinko Mlakić, generalni vikar Šibenske biskupije.

U njegovim nadahnutim izlaganjima podsjetili smo se značenja sakramenata u životima vjernika. Po sakramentima vjernici već sada posvećuju i blagoslivljaju sebe, svoj život; čine ga vječnim, božanskim. Čovjek koji je zamišljen u zajedništvu Božjem, koji je stvoren na sliku Božju, temelji svoj život na Bogu onako kao što mladice ovise o trsu. Naš je život na Zemlji navezan na Boga toliko da bez Njega kao da i ne živimo – istakao je duhovnik te susret završio pozivom na zahvalnost jer je to „volja Boga za nas u Kristu Isusu”.

Duhovna obnova sadržavala je i osobne i zajedničke pobožnosti, pokorničko bogoslužje i sakrament pomirenja i euharistijska slavlja u kojima se intenzivnije promišljalo o sakramentima koji se ne obavljaju, nego se žive. Nakon bogatog promišljanja o sakramentima, sudionici su bili aktivni sudionici diskusije o životnim situacijama primjene pojedinih sakramenata.

Kolinda Gabrilo,

nastavnica engleskog jezika