Ukupno: 319605

Pastirski pohod oca biskupa Ante Ivasa Šibenskom dekanatu
Autor: S. Mandica Starčević, 11. 9. 2014.

U sedamnaest godina biskupske službe šibenski biskup Ante Ivas u ožujku ove godine započeo je treće po redu pastirske pohode župama Biskupije. U četvrtak 11. rujna u prostorijama Katoličke osnovne škole na redu je bio Šibenski dekanat. Okupljeni vjernici i župnici župa Njivice, Crnica, Dolac, Katedrala, Varoš, Baldekin, Vidici, Šubićevac, Meterize, Mandlaina, Zablaće, Zaton, Dubrava i Bilice sa kršćanskim oduševljenjem prihvatili su pastirsku poruku biskupa Ante Ivasa.

U prvom dijelu pastirskog pohoda biskup se  susreo sa članovima župnih pastoralnih i ekonomskih vijeća, crkvenim pjevačima, čitačima i vjernicima uključenim u pastoral župa. Župnik Baldekina i dekan Šibenskog dekanata don Tomislav Puljić pozdravio je biskupa, te ga je upoznao sa statističkim podacima vezanim uz dekanat. Dekanat ima oko trideset tisuća vjernika. Na nedjeljnoj misi sudjeluje oko petnaest posto vjernika.U prigodnom obraćanju vjernicima biskup Ivas istaknuo je kako je danas nužno graditi i čuvati istinske vjeru. Vi koji ste suradnici župnika trebali bi ste sa župnicima djelovati u pravcu obogaćivanja liturgije kako bi se na misnim slavljima osjetilo Božansko i duhovno, poručio je župnim suradnicima biskup Ivas. Nema Crkve bez euharistije jer ona je izvor života Crkve. Nikoga nasmijemo prisiljavati na sudjelovanje na misi, nego moramo učiniti sve da vjernici rado sudjeluju na euharistiji. U tome je ključna ljubav. Ljubav privlači, poručio je biskup.

Nakon izlaganja biskup je odgovarao na pitanja vjernika koja su bila usmjerena sa teme kao što su pastoral mladih u Crkvi, karizmatski seminari, vjernički angažman u Crkvi. Po broju postavljenih pitanja bila je vidljiva vjernička zauzetost i ozbiljnost vjerničkih promišljanja u Šibenskom dekanatu dekanatu.

Misno slavlje koje je uslijedilo odmah nakon susreta sa vjernicima uključenim u pastoral okupilo je velik broj ostalih vjernika. Poruka biskupa Ivasa bila je snažna i sadržajna. Ukazao je na značaj Božje riječi u životu svakog vjernika. Potom je naglasio kako su svi vjernici Crkva Kristova. To je tajna Crkve, to je Božje djelo, poručio je biskup. Molit ćemo danas da naša Crkva zna slušati glas Božji. Crkva je tu da vam pomogne prepoznati Božji glas.

Želio bih da naša Crkva bude ne Crkva velikih manifestacija, premda je i to potrebno za naše zajedništvo. želio bih da budemo crkva prepoznatljiva po svojim djelima, naročito u ljubavi, kazao je između ostalog biskup Ante Ivas.

Na kraju misnog slavlja vjernici biskupu su uručili prigodni poklon, raspelo napravljeno od drva masline. Pozdravljajući biskupa zauzeti vjernik Neven Skroza zahvalio je Gospodinu što u Šibeniku živi Katolička crkva koju predvodi biskup Ivas. Kako je istaknuo to je nemoguće bez križa koji opterećuje, ali i koji spašava. Biskupu je poželio, citirajući riječi svetog Pavla, da se ne diči ničim osim križem gospodina Isusa Krista. Na kraju pastirskog pohoda za sve vjernike upriličen je agape u blagovaonici Katoličke osnovne škole.