Ukupno: 319583

PROSLAVA DANA GRADA, SVETOG MIHOVILA
Autor: Marina Klarić, 30. 9. 2014.

„…Čuvaju te krila anđela sv. Mihovila…“.

Arhanđeo sveti Mihovil je oduvijek štitio i čuvao grad Šibenik, te je po kršćanskoj predaji pobijedio Sotonu.

Povodom proslave Dana grada Šibenika, 29.9., učenici i djelatnici Katoličke osnovne škole su školske klupe zamijenili odlaskom na svečanu procesiju kroz ulice  grada.

Misno slavlje održano je na Trgu Republike Hrvatske, ispred katedrale svetog Jakova. Predvodio ga je kardinal Josip Bozanić uz šibenskog  oca biskupa Antu Ivasa,  splitsko-makarskog nadbiskupa Marina Barišića, dubrovačkog biskupa Matu Uzinića, kotorskog biskupa Iliju Janjića i hvarsko-bračko-viškog biskupa  Slobodana Štambuka.

Kardinal je govorio o ratnim stradanjima i svim neprilikama koje su se kroz povijest obrušile na Krešimirov grad te između ostalog istaknuo:“ Uvjeren sam da je malo mjesta na svijetu tijekom svoje povijesti prolilo toliko suza, i toliko krvi, a da u njemu još uvijek živi pjesma.“, te je zaključio da je Hrvatska oprostila, ali da oproštenje ne zamjenjuje pravednost.

Šibenčane je na koncu pozvao da pojačaju svoje molitve za proglašenje svetim blaženog Alojzija Stepinca.

Na kraju svete mise je  šibenski biskup Ante Ivas kardinalu Bozaniću poklonio  šibensku kapu te mu se zahvalio što se uz brojne druge biskupe diljem Hrvatske odazvao svetkovini zaštitnika Krešimirova grada.

Učenici i djelatnici Katoličke osnovne škole su također tijekom proteklog tjedna obilježili ovaj svečan dan vrijedno izrađujući likovne i literarne radove koji krase hol škole. Zajedničkim radom učenika od prvog do osmog razreda nastala je i velika slika na platnu koja prikazuje naš lijepi grad i njegovog zaštitnika svetog Mihovila.

Julija Crnogaća i Kolinda Gabrilo

* Više fotografija pogledajte u foto-galeriji.