Ukupno: 319650

POSJET BENEDIKTINSKOM SAMOSTANU SVETE LUCE
Autor: Martina Kolovrat, 11. 12. 2015.

Uoči nadolazećeg blagdana sv.Luce  učenici četvrtih razreda, u pratnji svojih učiteljica, 11. prosinca posjetili su benediktinski samostan sv. Luce na Gorici.

„MOLI I RADI“  geslo je sestara benediktinki, koje su, već više od 370 g. vjerne čuvarice bogate duhove i kulturne baštine. Njihove marljive ruke izrađuju hostije za cijelu biskupiju, bave se pletenjem, izradom suvenira i tradicionalnih šibenskih kapa te vode brigu o malom vrtu u sklopu samostana.

Nasmijana i ljubazna s.Fortunata dočekala nas je i provela samostanom, crkvom i muzejom sv. Luce. Strpljivo je odgovarala na mnogobrojna dječja pitanja o životu sv. Lucije i običajima vezanim za njezin blagdan. Mnogo toga smo doznali o svetici i mučenici sv. Luciji čije je geslo bilo „ Kad čisto živim, tijelo je moje stan Duha Svetoga“. Prema legendi, sama je sebi iskopala oči kako bi, poganom mladiću koji ju je želio zaprositi,  dokazala snagu svoje kršćanske vjere.

Blagdan sv. Lucije duboko je ukorijenjen u hrvatskim narodnim običajima- na taj dan u zdjelice se sije pšenica kao simbol obnove života i plodnosti.

Običaj je također da se od sv. Lucije do Božića prati vrijeme, jer prema pučkoj predaji, slijedeće će godine u pojedinom mjesecu biti takvo vrijeme kakvo je na odgovarajući dan od sv. Lucije do Božića.

Kako bi se zahvalili na gostoprimstvu, djeca su s. Fortunati uručila sliku sv. Lucije koju je nacrtala naša učenica i slatki paket koji su pripremili naši četvrtaši.

Ispunjeni i zadovoljni vratili smo se u školu.

Još  nešto.....NE ZABORAVITE U NEDJELJU 13. PROSINCA POSIJATI SVOJU PŠENICU I VIDITE KAKVA VAS GODINA OČEKUJE!

Marija Gatara, učiteljica