Ukupno: 319612

ZAIGRANA PEDALA
Autor: Marina Klarić, 30. 3. 2016.

"Zaigrana pedala" projekt je kojim se želi istaknuti važnost igre u radu s djecom s poremećajem iz autističnog spektra. Pokrenula ga je Maja Bonačić koja je ujedno i praktičar terapije igrom s djecom s dijagnozom PAS-a. Ta entuzijastična mlada magistrica psihologije odlučila se svojim biciklom provozati većim dijelom Hrvatske i održavati predavanja koja će mnogim zainteresiranima pokazati kako prepoznati simptome poremećaja iz autističnog spektra i na koji se način približiti ovoj djeci.

Svojim predavanjem "Govori mojim jezikom" održanim 30. ožujka 2016. godine u Katoličkoj osnovnoj školi Maja Bonačić pokušala je prenijeti svoja iskustva rada s djecom s poremećajem iz autističnog spektra koja uvelike pomažu ne samo roditeljima već i odgajateljima i učiteljima u odgojno-obrazovnim ustanovama. Ukazala je kako se toj djeci zbog njihovih velikih strahova koje im izazivaju razni podražaji iz okoline najbolje približiti igrom  jer će im to pružiti osjećaj sigurnosti.

Na predavanju su prikazana i dva jako zanimljiva kratka filma koja nam pokazuju svijet u kojem se nalaze osobe s poremećajem PAS-a. Film Carly`s Coffe najbolje pokazuje njihovo nesnalaženje u današnjem ubrzanom društvu kojeg oni ne mogu pratiti dok drugi film u kojem je prikazan glazbeni sastav kojeg čine osobe s poremećajem iz autističnog spektra pokazuje kako je sve moguće i kako i oni imaju svoje skrivene talente koji se tek trebaju otkriti.

Marina Klarić, knjižničarka