Ukupno: 319651

DRUŠTVENO ZAGOVARANJE ZA OBITELJ
Autor: Martina Kolovrat, 13. 4. 2016.

U vremenu kada sve više uviđamo važnost i ulogu obitelji kao temeljne strukture društvenog života, održala je dr. Željka Markić u našoj kongresnoj dvorani 12. travnja 2016. predavanje za roditelje "Društveno zagovaranje za obitelj".
U uvodnom dijelu je pojasnila kako postoji više razina odgovornosti: osobna, obiteljska, profesionalna / ekonomska, drušveno-kulturna i politička. Mi smo ljudi skloni raspravljati o razinama koje se ne odnose na nas, a ujedno iz rasprava ne nudimo i ne nalazimo mogućnost rješavanja problema na koje nailazimo.

Osobna razina podrazumijeva rast u vjeri (cijeli život treba čovjek rasti u onom što je za njega od ključne važnosti) što uključuje sakramentalni život, svakodnevnu molitvu i produbljivanje znanja o crkvenim dokumentima. Druga dimenzija ove razine su samoodgoj i obrazovanje (usvajati nova znanje, razvijati talente), slijedi profesionalni razvoj (stalno usavršavaje u svojem zvanju, postizanje financijske neovisnosti, doprinositi napretku i prihvaćati odgovorne pozicije)

Obiteljska razina pretpostavlja posvećivanje dovoljnog vremena svom bračnom drugu i djeci. Odgajati djecu primjerom za vrijednosti, ulagati u njihovo obrazovanje, poticati ih na samostalnost i kritičnost te povezivati s obiteljima sličnih vrijednosti – pozitivno okruženje. Djeca koja se pravilno odgajaju i motiviraju uz roditeljski uzor imaju priliku usvojiti informacije koje će im pomoći da budu pametniji, sretniji i da prirodno naginju dobroti. Odgovornost roditelja je najvrijednije što možemo dati je vjera u Boga – perspektiva vječnog života, bezuvjetna ljubav koja nikad ne odustaje, svjedočanstvo da se može biti u sretnom braku, imati više djece, pošteno raditi, kako bi djeca primjerom vidjela da se žrtva isplati. Uz to je važna pratnja na životnom putu - braća i sestre. Djeca i odrasli se suočavaju s društvenim pritiskom koji može biti izravan i neizravan. Važnost društvenog zagovaranja predstavlja poduzimanje niza akcija I svraćanje pozornosti na određene problem kako bi se promijenilo i “ono  što jest” u “ono što treba biti”.

Društveno i političko zagovaranje dovodi u pitanje način provođenja zacrtanih politika, sudjeluje u određivanju toga što je važno u društvu, “napada” politički sustav “jer taj sustav ne odgovara na potrebe I zahtjeve građana”, povezuje i uključuje što veći broj sudionika, nudi rješenja, otvara proctor za javnu raspravu. To je važno zbog posvješćivanja uloge i  odgovornosti političkih predstavnika građana.

Pri kraju predavanja dr. Markić je predstavila Europsku građansku inicijativu za brak (Mama, tata & djeca) na razini europskih zemalja. Za ovu inicijativu potreno je prikupiti milijun on-line potpisa. Nakon predavanja razvila se diskusija s konkretnim pitanjima sudionika.

sms