« Listopad 2017 »

KURIKULUM

SKOLA U PRIRODI
Autor: MANDICA STARČEVIĆ, 5. 5. 2017.

Učenici četvrtih razreda naše skole i Osnovne škole Čista Velika uputili su se 2. svibnja 2017. godine na dugoočekivanu Školu u prirodi u Istru.

Unatoč neobećavajućim vremenskim prilikama, sunce nas je pratilo cijelim putem. Prolazeći kroz Liku i Gorski kotar te dolaskom u Rijeku, ponovili smo sadržaje prirode i društva o primorskom i gorskom zavičaju. Uz posjet Memorijalnom centru Nikole Tesle posebno nas je dojmio i posjet svetištu Majke Božje Trsatske i priča o nazaretskoj kući. Nakon smještaja u hotelu Centinera u Banjolama, opustili smo se i razveselili u animacijskom centru "Zemlja zabave".

Unatoč zabavi i kasnijem lijeganju, sljedeće smo  jutro rano ustali i krenuli put Poreča u posjet prekrasnoj Eufrazijevoj bazilici. Uskoro, 60m ispod zemlje u Jami Baredine, posjećujemo i rijetku čovječju ribicu. Nakon ručka i igre "provozali smo se" traktorima kroz njihovu povijest. Sunce, koje nas je i ovog dana pratilo, promatrali smo na drugačiji način - kroz teleskop zvjezdarnice u Višnjanu.

U žarkoj želji da vidimo Velog Jožu, posjetili smo Motovun i tražili ga pogledom po dolini Mirne. Večer neki provode gledajući nogometnu utakmicu, neki na pidžama partiju, a neki u disku družeći se s vršnjacima iz Splita.

Trećeg smo se dana otisnuli prema Brijunima i vlakićem obišli cijeli otok i njegove zanimljivosti. Tog smo popodneva obišli i velebnu pulsku arenu i upoznali se s njenom burnom prošlošću. Gospođa Marija, naša "vodičica", provela nas je Pulom i upoznala s njenim znamenirostima. Večernji zabavni program bio je poseban zbog rođendanske proslave učenice 4.b razreda.

Za sretan put kući pomolili smo se sv. Eufemiji, zaštitnici djece i prekrasnog grada Rovinja. Iako vidno umorni, i ali smo taman dovoljno snage da razgledamo i najmanji grad na svijetu Hum.

Nestrpljivo čekajući roditeljske zagrljaje, u mislima smo nanovo proživljavali jijepe trenutke lrovedene u bajkovitoj Istri.

I za kraj... Krava je i dalje živa, Koki još uvijek tuguje, a možda je i popričao!😃

Ivana Labor, učiteljica