« Kolovoz 2018 »

UČENIČKI RADOVI

Što vrijedne ruke naših učenika i učiteljica

rade u svojim razredima više pogledajte u

Učeničkim radovima...

KURIKUL

KLOKAN BEZ GRANICA
Autor: MANDICA STARČEVIĆ, 23. 3. 2018.

Međunarodno natjecanje Klokan bez granica, u organizaciji Hrvatskog matematičkog društva održan je 22. ožujka i u našoj školi. U natjecanju je sudjelovalo 52 naših učenika od 2. do 8. razreda. Čokoladne tortice, jedan od darova koje učenici dobivaju prije samog natjecanja, postale su simbol Klokana bez granica i ponovo oduševile natjecatelje. Posebno su bili oduševljeni učenici drugog razreda kojima je ovo prvo natjecanje iz matematike uopće. Brzo su pohvatali, za njih prilično zamršena uputstva i krenuli rješavati zadatke koji su uglavnom problemski i treba nad njima dobro promišljati.

Zanimljiv je i moto ovog natjecanja Bez selekcije, eliminacije i finala, što znači da su zadaci prilagođeni svim učenicima, bez obzira na njihov uspjeh iz matematike u redovnoj nastavi. Cilj je opet bio pokazati zanimljivu i zabavnu stranu matematike, što je i bilo vidljivo na licima učenika nakon samog natjecanja.

Zanimljivost ovog natjecanja je da učenici zaokružuju jedno od pet ponuđenih odgovora. Ukoliko točno odgovore dobivaju bodove, ako ne zaokruže ništa dobivaju nula podova, a ako krivo zaokruže dobivaju negativne bodove. Stoga je trebalo biti prilično siguran u svoje odgovore i ne zaokruživati slučajnim odabirom.Učenici 2. i 3. razreda ispit su rješavali 60 minuta, a ostali 75.

Valja napomenuti kako je ovo natjecanje međunarodnog karaktera te učenici istog uzrasta u isto vrijeme rješavaju zadatke u cijelom svijetu. To je ujedno i prilika svakom učeniku da vidi gdje se,  sa svojim znanjem, otprilike nalazi u našoj domovini, ali i cijelom svijetu. Ove godine je samo u Republici Hrvatskoj, natjecanju pristupilo preko 700 škola pa je time  još veći izazov ući među 10% najboljih učenika koji dobivaju dodatne nagrade.

Rezultati natjecanja najbolje plasiranih učenika bit će objavljeni 2. svibnja 2018. na mrežnim stranicama Hrvatskog matematičkog društva, a ostali sudionici mogu svoj plasman saznati kod svojih učiteljica nakon toga. Od 22. svibnja škole će poštom primati nagrade za 10% najboljih učenika u Republici Hrvatskoj.

Zahvaljujemo svim učenicima koji su svojim prisustvom učinili ovo natjecanje zanimljivijim i popularnijim i nadamo se još većem odazivu iduće godine.

Ivana Mihek, učiteljica Matematike