Ukupno: 319885

Freesound

Ujam

IZRADA DIGITALNOG SADRŽAJA

ChemSketch – crtanje kemijskih spojeva pomoću računala

TES Teach – jednostavno izradite i podijelite digitalne nastavne sadržaje

Wordwall - jednostavan način za stvaranje vlastitih nastavnih resursa

Free Logo Services - izrada loga

WaterMarquee – dodavanje vodenog žiga

Metaverse – iskustvo proširene stvarnosti

IZRADA PREZENTACIJA

Adobe Spark

Sway

Prezi

Nearpod

Haiku Deck

STRIPOVI

MakeBeliefs Comix

Pixton

INTERAKTIVNI SADRŽAJI

Wizer – interaktivni radni listići

Virtual Labs - eksperimenti i simulacije u virtualnom okruženju

Blender - alati za digitalno crtanje, 3D modeliranje i printanje

Tracker - mjerenje brzine i udaljenosti objekata u video materijalima

Pl@ntNet - upoznajte prirodu oko vas

Avogadro - vizualizirajte molekule i kemijske spojeve

Puzzlemaker - rješavanjem slagalica potaknite učenje

Scratch - programski jezik i razvojno okruženje za stvaranje igara, priča

Math Learning Center alati - jednostavno savladajte osnove matematike

Kubbu - zabavne aktivnosti kao nadopuna nastavi

Go-Lab Portal - virtualni laboratoriji i alati za istraživačko učenje

Chemix – digitalni prikaz laboratorijskih grafikona i uređaja

Crossword Labs – svatko može napraviti križaljku

Word Search Labs – izradite svoju osmosmjerku

WordArt (Tagul) - stvaranje riječi u oblaku iz željenog teksta

QR Code - besplatan online bar kod generator

Stellarium - planetarij za računala

Udaljenosti.com - mrežno sjedište koje je namijenjeno za brz, točan i jednostavan izračun zračne i cestovne udaljenosti između gradova i mjesta

IZRADA MREŽNIH STRANICA

Merlin

OSTALO

PyŠkola - Python škola

Metodički sustavi u nastavi vjeronauka
Autor: Ivana Petrak, 15. 9. 2012.

Vjeroučitelji Šibenske biskupije koji rade u osnovnim školama okupili su se u subotu, 15.lipnja u Katoličkoj osnovnoj školi na prvom Županijskom stručnom vijeću (ŽSV).  Obrađivali su temu Metodički sustavi u nastavi vjeronauka. Susret je započeo meditacijom koju je pripremila vjeroučiteljica Valerija Buha, a vjeroučitelj Perica Brkičić je bio pratnja na gitari. Nakon molitve, voditelji Županijskog stručnog vijeća, s. Renata Azinović i Marko Majetić, upoznali su nazočne s Planom i programom rada ŽSV-a za 2012./2013. godinu i dnevnim redom...

Skupu se obratio don Gabrijel Jagarinec, župnik u Skradinu i povjerenik za mlade u našoj biskupiji. Potaknuo je vjeroučitelje na suradnju u susretima koji se u našoj biskupiji organiziraju za mlade. Prvi takav susret bit će 22. rujna u katedrali na početku priprema za  proslavu svetog Mihovila.

Stipe Komadina iznio je kratki presjek Katehetske ljetne škole u Splitu naglasivši zanimljivost teme i predavanja. Kao i prethodnih godina,naglasio je Stipe, posebno su bile osmišljene radionice koje su vodili vjeroučitelji Zagrebačke i Splitske  nadbiskupije, te Krčke biskupije.

s. Jakica je iznijela Plan rada Katehetskog ureda za 2012./2013. godinu s  posebnim naglaskom na Godinu vjere koju će papa Benedikt XVI. proglasiti u listopadu ove godine. Veliku ulogu u naviještanju i širenju Radosne vijesti imaju vjeroučitelji i katehete. Važno  je osmisliti programe i sudjelovati u njima kako bi posvijestili, njegovali i produbljivali svoju vjeru.

Nekoliko napomena bilo je vezano za izlet vjeroučitelja u Sarajevo 7. i 8. listopada. S. Jakica obavijestila je vjeroučitelje da će duhovne vježbe biti od 8. - 10. ožujka 2013.  u Buškom Blatu, voditelj je otac karmelićanin Jakov Mamić.

Zamoljeni su vjeroučitelji za aktivnije sudjelovanje u priredbama koje se organiziraju za Božić i Majčin dan.

Iz Ureda za pastoral obitelji u Đakovu, stigli su materijali za molitvu za jedinstvo i mir  Milijun djece koja se moli 18. listopada. Molitve i plakate vjeroučitelji su mogli uzeti i ponijeti u svoje škole.

Iz izdavačke kuće Kršćanska sadašnjost ponuđen je CD s dječjim pjesmama za vjeronaučne susrete.

Nakon napomena i obavijesti iz Katehetskog ureda, s. Renata  je opisala  osnovne kriterije koje primjenjujemo pri odabirima najboljeg ili najprikladnijeg metodičkog sustava. Objasnila je osnovne suvremene i klasične metodičke sustave, te dala jezgrovitu i kratku analizu pojedinog sustava.  Iako je korištenje metodičkih sustava u nastavi vjeronauka stalna praksa i obveza vjeroučitelja, ipak se primjećuje činjenica da  neki ne vladaju metodičkim sustavima, te se ponekad mijenjaju i miješaju pojedine faze ili tijek nastavnog sata.

Nakon izlaganja, voditelji ŽSV-a su dali konkretne smjernice vezane za rad u radionicama, po modelu pripadnosti jednom ili drugom Županijskom vijeću, vjeroučitelji su se podijelili u dvije učionice, te prionuli poslu i spremno izvršili zadatke. Izlaganje nakon rada u radionicama pokazalo je kreativnost i stručnost vjeroučitelja, želju za postizanjem i učenjem novih načina, mogućnosti koje izviru iz zauzetosti i brige za one koje je u ime Crkve vjeroučiteljima povjerio Isus Krist najveći i najbolji metodičar i  vjeroučitelj.

Susret je završio zahvalom ravnateljici Katoličke osnovne škole  s. Mandici na gostoprimstvu ,svim članovima na sudjelovanju i Gospodinu na daru zajedništva.

Ivo Kronja

vijest preuzeta sa stranice Katehetskog ureda Šibenske biskupije